Dragoș Pîslaru: ”Eu vreau să folosim fondurile europene şi fondurile publice, în general, pentru o politică industrială”
Eurodeputatul REPER Dragoş Pîslaru îşi doreşte un nou mandat la alegerile europarlamentare din 9 iunie.
![Dragoș Pîslaru: ”Eu vreau să folosim fondurile europene şi fondurile publice, în general, pentru o politică industrială”](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F25%2F199183%2Fc177-c6533703-1716663006a720f7bf.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Monica Neacşu, 25 Mai 2024, 21:46
El atrage atenţia că este nevoie de o politică industrială cu direcţii clare de acţiune. Dragoş Pîslaru:
”Noi, la REPER, spunem că da, trebuie să alegi sectoarele, trebuie să spui care sunt sectoarele pe viitor, pentru că, dacă nu faci chestia asta şi o laşi, hai că lasă piaţa să se descurce, ajungi să concurezi cu ţări care bagă subvenţii publice masive în sectoarele alea şi tu rămâi în România un atelier de piese de schimb. Eu vreau să folosim fondurile europene şi fondurile publice, în general, pentru o politică industrială în care să stabilim nişte direcţii”.