Eugen Tomac atrage atenţia asupra lipsei de forţă de muncă din ţară
Eugen Tomac, locul 3 pe lista Alianţei Dreapta Unită la alegerile europarlamentare, atrage atenţia asupra lipsei de forţă de muncă din ţară.
![Eugen Tomac atrage atenţia asupra lipsei de forţă de muncă din ţară](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F22%2F199053%2Fc177-44244221-1716327441ad614144.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Amalia Bojescu / Radio România Actualităţi, 22 Mai 2024, 00:36
În opinia sa, autorităţile române nu au o viziune integrată pentru a rezolva această problemă.
„Statul român să vină cu o abordare pragmatică, pe principiul «cu cât vii să contribui în ţară, cu atât contribuie şi statul român» pentru orice tip de afacere pe care orice român vrea să o dezvolte, de la economia agricolă până la construcţii sau dezvoltare, pentru că noi avem un deficit de forţă de muncă şi oamenii, în mod sigur, dacă ar şti că au contracte pe termen mediu şi pe termen lung de muncă s-ar întoarce acasă, însă la ora actuală lipseşte cu desăvârşire această abordare”, a spus Eugen Tomac.