Spitalul Regional, o prioritatea pentru Adrian Veștea
Adrian Veștea, candidatul PNL la un nou mandat pentru funcția de Președinte al Consiliului Județean Brașov susține că prioritatea zero, dacă va obține un nou mandat, este construirea Spitalului Regional.
![Spitalul Regional, o prioritatea pentru Adrian Veștea](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F19%2F198980%2Fc177-9fd46626-1716137294ec951560.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Mihaela Chirac, 19 Mai 2024, 19:40
În ce stadiu se află în acest moment proiectul și ce pași trebuie urmați pentru implementarea lui a spus Adrian Veștea:
”Consider că un pas foarte important a fost făcut, s-a stabilit locația, s-a sistematizat acea locație, există toate utilitățile necesare aduse în perimetrul acestei investiții. Mai mult decât atât, există o documentație tehnică elaborată. Nu știu dacă ar trebui să stăm și să așteptăm, crezând că cineva va veni și va acorda un sprijin atât de spectaculos. Cred că în primul și în primul rând, trebuie să ne raportăm la noi, la a începe să pregătim proiectul tehnic, să obținem autorizații de construcție, să etapizăm implementarea unui astfel de proiect în așa fel încât să nu rămână doar o poveste de campanie electorală, cum o bună perioadă de timp a fost și Aeroportul pentru județul nostru”.
Conform specialiștilor, un Spital Regional cu peste 900 de paturi poate costa între 400 și 700 de milioane de euro, iar durata lucrărilor poate influența aceste sume.