Hochei. Andrei Filip, la Corona Brașov
Transfer important reușit de echipa de hochei Corona Brașov. Brașovenii și-au asigurat serviciile lui Andrei Filip, produs al școlii de hochei Steaua București.

Articol de Adrian Susanu, 04 Iunie 2025, 15:04
Andrei are 24 de ani și a fost căpitanul formaţiei bucureştene în sezoanele 2021-2022 şi 2022-2023. Filip este și component al echipei naţionale a României, cu care a jucat la ultimele două ediții de Campionate Mondiale. În ultimul sezon, Andrei a disputat 38 de meciuri în campionatul național, reușind să acumuleze 46 de puncte.
„Sunt bucuros că voi juca pentru Corona Brașov în sezonul următor. Abia aștept să revin pe gheață și să lupt alături de echipă pentru atingerea tuturor obiectivelor!”, a punctat pentru clubul brașovean Andrei Filip
Acesta este a doilea transfer de la Steaua București reușit de brașoveni după revenirea lui Andrei Vasile. În schimb galben - albaștrii au renunțat la Raul Jakob. Fundașul celor de la Steaua București are cetatenie germană astfel că nu poate juca în Erste Liga drept autohton.
În schimb brașovenii țintesc mai mulți jucători de finalista Erste Liga,Sport Club Miercurea Ciuc, având tratative avansate cu mai mulți jucători importanți ai harghitenilor.
Citește și: Tenis: Iga Swiatek continuă să scrie istorie la Roland Garros