Ilarian Mihai de la Kids Tâmpa Brașov, campion național la spadă masculin U9
Într-o finală a brașovenilor, Ilarian Mihai a cucerit titlul național masculin al spadasinilor mici, categoria U9, după o finală pe care a controlat-o de la cap la coadă în fața coechipierului său de la ACS Kids Tâmpa Brașov, Mihnea Oancia. Scorul finalei a fost 8-3 pentru Ilarian.
![Ilarian Mihai de la Kids Tâmpa Brașov, campion național la spadă masculin U9](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F6%2F25%2F143085%2F1710502744-04c0c454.jpg&w=960&h=540&c=1)
25 Iunie 2023, 15:35
Ilarian Mihai de la Kids Tâmpa Brașov a câștigat titlul național la spadă masculin U9 în cadrul Campionatul Național de Scrimă pentru copii.
Într-o finală a brașovenilor, Ilarian Mihai a cucerit titlul național masculin al spadasinilor mici, categoria U9, după o finală pe care a controlat-o de la cap la coadă în fața coechipierului său de la ACS Kids Tâmpa Brașov, Mihnea Oancia. Scorul finalei a fost 8-3 pentru Ilarian.
Medaliile de bronz au fost cucerite de Ianis Cartuna, ACS Prima Spadă Constanța și David Andreica de la CS Satu Mare.
De altfel, categoria U9 masculin a fost una în care "urșii" au fost printre cei mai buni, obținând locurile 1, 2 și 8, ultimul prin Radu Bâlbâe.
La categoria U11 Andrei Stoica, Kids Tâmpa Brașov a încheiat competiția pe locul 3, trecându-și în palmares medalia de bronz, în vreme ce Vlad Taropa s-a clasat pe locul 8.
"Sunt extrem de fericit și bucuros pentru elevii mei. Pentru toți. Au avut o evoluție foarte bună la naționale. Este o mare satisfacție a mea ca antrenor să văd că într-o finală se luptă doi sportivi ai mei. O bucurie imensă, care vine după multă muncă și ore de antrenamente. Am arătat tuturor, încă o dată, că avem un viitor frumos și că ACS Kids Tâmpa Brașov devine, ușor-ușor, un nume de luat în seamă în scrima românească", a declarat antrenorul-coordonator al secției de scrimă de la ACS Kids Tâmpa Brașov, Sorin Mladin.