Ascultă Radio România Brașov FM Live

Laszlo Balint s-a despărțit de Petrolul Ploiești

Cu Balint pe bancă, prahovenii s-au salvat de la retrogradare, după ce au evitat și barajul.

Laszlo Balint s-a despărțit de Petrolul Ploiești
Foto: Facebook FC Petrolul Ploiesti

Articol de David Ştefan, 05 Iunie 2024, 16:30

Laszlo Balint nu mai este antrenorul celor de la Petrolul Ploiești. Tehnicianul brașovean a anunțat despărțirea de gruparea prahoveană după ce în ultima vreme a fost vehiculată tot mai intens sosirea la Ploiești a unor noi investitori turci, ce își vor aduce propriu antrenor.

Antrenorul brașovean a fost principalul celor de la Petrolul Ploiești în șase meciuri ale sezonului precedent, înregistrând două victorii, un rezultat de egalitate și trei înfrângeri. Cu Balint pe bancă, prahovenii s-au salvat de la retrogradare, după ce au evitat și barajul. Brașoveanul a fost numit în funcția de antrenor la Petrolul Ploiești pe 8 aprilie 2024 și a terminat campionatul pe locul 11, cu 29 de puncte în grupa de play-out.

Mesajul lui Laszlo Balint către fanii prahoveni pe Facebook:
„La începutul lunii aprilie, mi-am asumat preluarea postului de antrenor la Petrolul, într-o situație în care riscurile profesionale erau foarte mari. Am stabilit atunci cu conducerea clubului că primul pas pe care trebuie să îl facem împreună este să menținem echipa în Superliga fără să ajungem la baraj. S-a reușit acest lucru, iar sezonul precedent a fost încheiat fără emoții, așa cum am transmis suporterilor în prima mea conferință de presă în calitate de antrenor al Petrolului. După acest pas, ar fi urmat o pregătire eficientă de vară si rezolvarea problemelor, pentru ca să putem evolua ca echipă, ca club. Însă, sunt pus în situația în care trebuie să vă anunț că, începând de azi, nu mai sunt antrenorul echipei Petrolul Ploiești. Țin să mulțumesc tuturor celor cu care am colaborat în această scurtă perioadă la Petrolul, dar în special jucătorilor! Într-un moment extrem de greu, au avut încredere în mine și în colegii din staff-ul meu și am reușit să ne atingem obiectivul pe acest termen scurt. Toți, dar absolut toți jucătorii Petrolului sunt băieți cu un caracter extraordinar, dar și fotbaliști buni, care, din cauze obiective, în anumite momente nu au reușit să se exprime la adevăratul lor potențial. Rămân alături de voi, băieți! În final, un mesaj și pentru suporterii petroliști. Am venit cu sufletul deschis și am făcut tot ce îmi stătea în puteri ca să fiu cât mai eficient în munca mea la echipă! Rămân cu satisfacția că am simțit onoarea de a antrena Petrolul Ploiești!”.

Citește și: Corona Brașov este campioană națională la junioare 2

Pregătiri intense pentru organizarea Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile, de la Râșnov, din luna septembrie
Ştiri locale 15 Iulie 2024, 14:40

Pregătiri intense pentru organizarea Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile, de la Râșnov, din luna septembrie

România va găzdui, în luna septembrie, Cupa Mondială - Grand Prix de sărituri cu schiurile. Accesul va fi gratuit.

Pregătiri intense pentru organizarea Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile, de la Râșnov, din luna septembrie
Fotbalistul brașovean Daniel Paraschiv va juca în Spania, la Real Oviedo
Ştiri locale 14 Iulie 2024, 13:52

Fotbalistul brașovean Daniel Paraschiv va juca în Spania, la Real Oviedo

Daniel Paraschiv, atacantul brașovean ce a evoluat până în această vară la FC Hermannstadt, a semnat pe 3 ani cu echipa Real...

Fotbalistul brașovean Daniel Paraschiv va juca în Spania, la Real Oviedo
Horia Popa nu mai este manager la SR Brașov
Ştiri locale 10 Iulie 2024, 09:31

Horia Popa nu mai este manager la SR Brașov

Deși au retrogradat sportiv în liga a patra, „galben-negrii” speră să poată evolua și sezonul viitor în Liga 3. Clubul...

Horia Popa nu mai este manager la SR Brașov
Handbal: Sorina Grozav a revenit la antrenamente
Ştiri locale 09 Iulie 2024, 16:00

Handbal: Sorina Grozav a revenit la antrenamente

Handbalista Sorina Grozav, fostă Târcă, a revenit la antrenamentele echipei sale Rapid București la doar trei luni după ce a...

Handbal: Sorina Grozav a revenit la antrenamente
Kids Tâmpa, în topul celor mai bune academii de fotbal din țară
Ştiri locale 08 Iulie 2024, 18:01

Kids Tâmpa, în topul celor mai bune academii de fotbal din țară

Clubul Kids Tâmpa ocupă și în acest an poziția a 14-a în topul academiilor, realizat de Federația...

Kids Tâmpa, în topul celor mai bune academii de fotbal din țară
Andrei Gîrtofan poate reveni pe primul loc în Campionatul Național de Raliuri
Ştiri locale 05 Iulie 2024, 13:44

Andrei Gîrtofan poate reveni pe primul loc în Campionatul Național de Raliuri

Pilotul brașovean merge pe macadamul sibian cu un material nou de concurs.

Andrei Gîrtofan poate reveni pe primul loc în Campionatul Național de Raliuri
Lovitură importantă dată de echipa de hochei Corona Brașov
Ştiri locale 04 Iulie 2024, 14:36

Lovitură importantă dată de echipa de hochei Corona Brașov

După trei sezoane petrecute la Sport Club Miercurea Ciuc, Yevgeni Skachkov vine sub Tâmpa.

Lovitură importantă dată de echipa de hochei Corona Brașov
Supercupa României, joi seara, pe Stadionul Steaua
Ştiri locale 04 Iulie 2024, 09:27

Supercupa României, joi seara, pe Stadionul Steaua

FCSB, campioana României la fotbal, şi Corvinul Hunedoara, câştigătoarea Cupei României, luptă, joi, de la ora 20.00, pentru...

Supercupa României, joi seara, pe Stadionul Steaua

Ştiri din Muzică

13 iulie, Ziua Internațională a Rock-ului
Știri din muzică 13 Iulie 2024, 09:54

13 iulie, Ziua Internațională a Rock-ului

Phill Collins a venit cu ideea ca ziua de 13 iulie să celebreze Rock-ul în lume.

13 iulie, Ziua Internațională a Rock-ului
Katy Perry a lansat „Woman’s World”, primul single extras de pe albumul „143”
Știri din muzică 12 Iulie 2024, 17:04

Katy Perry a lansat „Woman’s World”, primul single extras de pe albumul „143”

Cel de-al șaselea album al cântăreței pop va fi lansat în toamnă.

Katy Perry a lansat „Woman’s World”, primul single extras de pe albumul „143”
UNTOLD anunţă lista artiştilor şi a DJ-ilor care vor urca pe cele 8 scene
Știri din muzică 11 Iulie 2024, 16:32

UNTOLD anunţă lista artiştilor şi a DJ-ilor care vor urca pe cele 8 scene

Organizatorii festivalului Untold a anunţat lista artiştilor din ţară şi din străinătate care vor urca pe scenă, în perioada...

UNTOLD anunţă lista artiştilor şi a DJ-ilor care vor urca pe cele 8 scene
Cypress Hill a concertat alături de Orchestra Simfonică din Londra așa cum și-au imaginat creatorii „The Simpsons”