Legendele fotbalului românesc vin la AFI Brașov!
Până pe 14 aprilie suntem așteptați la AFI Brașov să retrăim momentele de glorie din istoria fotbalului românesc.
![Legendele fotbalului românesc vin la AFI Brașov!](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F5%2F191605%2F171232467092cfb837.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Marian Stoica, 05 Aprilie 2024, 16:36
Este vorba despre un proiect, care în ultimii 5 ani a făcut turul României, în centrele comerciale din orașele importante ale țării noastre și acum ajunge la Brașov.
Este un concept care include o colecție de 150-200 de exponate ce vor fi plasate în interiorul AFI Brașov sub forma unei expoziții ce va putea fi admirată între orele 10.00 – 22.00 cu acces gratuit, potrivit Zile și Nopți.
Fanii sportului rege se vor bucura de o călătorie în timp în cadrul expoziției „Tricouri de Legendă ale Fotbalului Românesc”, organizată în parteneriat cu Romanian Football Legends și vor putea vedea exponate precum:
– Tricoul purtat de Romulus Gabor în meciul României cu Portugalia la Euro 1984.
– Tricoul lui Ioan Andone în meciul României cu Spania de la Euro 1984.
– Tricoul lui Nicolae Ungureanu purtat in meciul Romania vs Germania la Euro 84
– Tricoul lui Horațiu Lasconidin partida România – Argentina din 1984.
– Tricouri purtate de Helmut Duckadam, Gica Hagi, Gica Popescu,
– Tricoul lui Iosif Rotariu purtat in meciul Romania vs URSS la Copa del Mondo 1990
– Tricoul lui Mircea Lucescu din anii 70
– Tricoul lui Ioan Andone purtat in meciul Romania vs Argentina la Copa del Mondo 1990
– Fanionul echipei nationale de la Campionatul Mondial din 1970 de la Guadalajara
Mai mult ca sigur ai auzit despre “Eroul de la Sevilla” – singurul portar din istoria fotbalului care a apărat 4 penalty-uri într-o finală de cupă continentală. Avem încă o veste faină pentru tine!
Vei putea retrăi alături de el magia acelor momente istorice. Helmut Duckadam vine la AFI pe 6 aprilie să stea de povești cu fanii lui din Brașov. La eveniment se vor putea achiziționa și articole unice din colecția HD.
Dar surprizele continuă. La evenimentul din 6 aprilie, Helmut Duckadam nu vine singur. Între orele 12.30 – 14.30, fanii sportului vor putea să stea de povești și să primească autografe pe magneți personalizați sau mingi de fotbal de la Marius Lăcătuș, Miodrag Belodedici și Marian Ivan.