Olimpia CSU Brașov a ratat calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet feminin
Olimpia CSU Brașov a întâlnit, în această seară, în Giulești, în meciul 2 al sferturilor Campionatului Național, pe Rapid București.
![Olimpia CSU Brașov a ratat calificarea în semifinalele Ligii Naționale de baschet feminin](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F3%2F26%2F126945%2F1710502644-a577b394.jpg&w=960&h=540&c=1)
26 Martie 2023, 21:55
Olimpia CSU Brașov a întâlnit, în această seară, în Giulești, în meciul 2 al sferturilor Campionatului Național, pe Rapid București.
Gazdele s-au impus cu 71-66, pe sferturi 21-19, 14-15, 19-13 și 17-19. Elevele antrenate de Dan Calancea și Nenad Marinkovic au ratat foarte multe ocazii. Au avut un avans de 5 puncte, 46-41, spre finalul sfertului 3, după care au cedat complet ostilitățile.
Scorul înaintea sfertului 4 era 54-47 pentru Rapid. Diferență care s-a dovedit decisivă, întrucât brașovencele nu au mai revenit în joc în ultimele zece minute.
Rapid câștigase și meciul 1, de la Brașov, scor 68-61, astfel că giuleștencele se califică în semifinale cu scorul de 2-0 la general. Acolo unde au mai ajuns Sepsi Sfântu Gheorghe, CSM Constanța și Aradul. Olimpia Brașov va evolua pentru locurile 5-8 și va întâlni pe Târgu Mureș.