Sarah Lewis, impresionată de facilitățile de schi din Poiana Brașov
Sprijin pentru organizarea, de către Brașov, a unor competiții de nivel internațional.
![Sarah Lewis, impresionată de facilitățile de schi din Poiana Brașov](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F2%2F18%2F22005%2F1710501783-6c39a24c.jpg&w=960&h=540&c=1)
18 Februarie 2020, 19:22
Sprijin pentru organizarea, de către Brașov, a unor competiții de nivel internațional. Este ceea ce a promis Sarah Lewis, secretarul general al Asociației Federațiilor Internaționale Olimpice de Sport de Iarnă, prezentă la Brașov cu ocazia Small Evolving Ski Nations Race – FIS -SES 2020 Race.
În cadrul întâlnirii, primarul George Scripcaru a prezentat infrastructura existentă și planurile de extindere a domeniului schiabil înspre Râșnov, amintind totodată și de experiența organizării Jocurilor Olimpice pentru Tineret, dar și de recentele competiții pentru copii și tineret.
Primarul a solicitat sprijin pentru o eventuală candidatură a României la Olimpiada de Tineret din 2028.
Sarah Lewis a subliniat că Brașovul are facilități și o infrastructură „excelente” pentru schi și sporturile de iarnă, „un potențial extraordinar atât pentru turism și practicarea acestor sporturi la nivel recreațional, cât și pentru competiții”.
FIS -SES 2020 Race este organizată de Federația Internațională de Schi, în Poiana Brașov, și a început de astăzi, urmând să se încheie pe 21 februarie. Concursul, care cuprinde probe de slalom si slalom uriaș, se adresează cadeților și seniorilor și se desfășoară pe pârtia Subteleferic.