Victorie și salvare de la retrogradare pentru handbalistele de la Corona Brașov
În Liga Florilor, în ultimă etapă a sezonului, Corona Brașov a învins pe teren propriu pe SCM Rm Vâlcea cu scorul de 38-34, după ce la pauză au fost conduse cu 23-16.
![Victorie și salvare de la retrogradare pentru handbalistele de la Corona Brașov](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F198964%2Fc177-88b9018a-171605125250679d72.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Adrian Susanu, 18 Mai 2024, 19:51
Brașovencele au avut un start de joc foarte slab și au fost conduse în permanență pe tabelă, oaspetele având și 8 goluri avans pe finalul primei reprize.
Actul secund a aparținut însă gazdelor, ajutate de o apărare mult mai precisă, dar și de intervențiile portarului Anica Gudelj.
Laura Lasm cu 7 goluri, Azenaide Carlos și Matea Pletikosic cu câte 6 reușite, respectiv Alisia Boiciuc cu 5 goluri au fost principalele realizatoare de la Corona.
În clasamentul final din Liga Florilor, Corona Brașov a terminat pe locul 8 cu 32 de puncte. Echipele ce au retrogradat au fost Știința București și CS Mioveni, iar la baraj vor evolua HC Zalău și CSM Tg Jiu.
Citește și: Primul succes pentru naționala de volei feminin la Golden League