Ascultă Radio România Brașov FM Live

Voleiul de cel mai înalt nivel revine la Brașov

Naționala masculină a României va susține trei confruntări în Golden League.

Voleiul de cel mai înalt nivel revine la Brașov
Sursa foto: Radio România Brașov FM

09 Iunie 2023, 19:29

Voleiul de cel mai înalt nivel revine la Brașov. Naționala masculină a României va susține trei confruntări în Golden League.

Tricolorii vor întâlni pe 10 iunie Turcia, pe 14 iunie Danemarca, iar pe 18 iunie Portugalia.

Toate meciurile sunt programate de la ora 17.00, în Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibași.

România a pierdut primele două întâlniri, 0-3 cu Portugalia și 0-3 cu Danemarca, dar a câștigat pe terenul favoritei grupei, Turcia, scor 3-2, echipă aflată pe locul 10 în Europa.

Selecționerul României, Sergiu Stancu, a prefațat duelurile care vor avea loc la Brașov:

“Ne bucurăm că suntem la Brașov, un oraș unde a fost tot timpul o istorie frumoasă a voleiului.(...) Suntem într-o competiție foarte importantă pentru noi, acest Golden League. O competiție pe care ne-am dorit foarte mult să o jucăm. Să nu uităm că anul trecut toți cei care am fost implicați am reușit să câștigăm Silver League și să ajungem unde suntem astăzi”.

Sergiu Stancu se bazează pe un nucleu format aproape în totalitate din sportivi care activează în campionatul intern.

Adrian Aciobăniței este singurul stranier din lot. Are o experiență internațională remarcabilă.

“Am evoluat în ultimii 8 ani, 4 ani în Germania. Primul sezon a fost alături de antrenorul Stelian Moculescu. După am fost la Frankfurt doi ani. M-am întors și am fost pregătit de unul dintre cei mai mari antrenori din lume, Vital Heynen. Apoi am avut șansa să plec în Franța. Am jucat la Cannes. Din fericire, am reușit să câștig campionatul cu ei. Datorită acestui rezultat am reușit să merg la Chaumont, echipe adversă, pe care am întâlnit-o în finală. Iar acolo am mai jucat doi ani”, a spus Adrian Aciobăniței.

Mircea Peța, căpitanul Stelei și fiul fostului mare voleibalist brașovean Horațiu Peța, a vorbit despre meciurile cu Turcia, Danemarca și Portugalia:

“Este o onoare să fiu în Brașov, locul unde m-am dezvoltat pe parte profesională. Așteptăm următorul meci ca să putem să dovedim că merităm să fim unde suntem și să ne batem pentru cele mai bune locuri. (...) Mă simt împlinit că lotul național se desfășoară la Brașov și aportul publicului va fi unul important”.

Ridicătorul Cristian Bartha este încrezător că tricolorii vor obține rezultate pozitive:

“O să urmeze meciul cu Turcia, care este o echipă foarte bună. Chiar dacă i-am bătut acasă la ei o să vină și mai motivați. Sper cum am jucat acolo să o facem și aici, să ne autodepășim. Vor urma alte două meciuri acasă, într-un scurt timp. Și să ținem nivelul acesta. Pe care l-am avut în Turcia”.

Doar câștigătoarea grupei se va califica în final four-ul Golden League, care va avea loc în Croația.

Din 17 iulie, România va reveni la Brașov, unde se va pregăti pentru Campionatul European care va avea loc între 28 august și 16 septembrie.

România, Turcia și Portugalia chiar fac parte din aceeași grupă, care se va disputa în Israel.

Brașovul a fost gazdă pentru Crosul Național - Ziua Olimpică
Ştiri locale 25 Mai 2024, 20:16

Brașovul a fost gazdă pentru Crosul Național - Ziua Olimpică

Brașovul a fost gazdă pentru Crosul Național - Ziua Olimpică, eveniment ce a deschis luna olimpică.

Brașovul a fost gazdă pentru Crosul Național - Ziua Olimpică
Bianca Voica și-a prelungit contractul cu Corona Brașov
Ştiri locale 24 Mai 2024, 18:31

Bianca Voica și-a prelungit contractul cu Corona Brașov

Bianca Voica, una din cele mai vechi jucătoare din lotul brașovencelor, a semnat cu gruparea de sub Tâmpa un contract pe încă...

Bianca Voica și-a prelungit contractul cu Corona Brașov
Crosul Național – Ziua Olimpică, sâmbătă, la Brașov. Restricții de circulație!
Ştiri locale 24 Mai 2024, 12:14

Crosul Național – Ziua Olimpică, sâmbătă, la Brașov. Restricții de circulație!

Cinci trasee (600m, 800m, 1500m, 2500m și 3000m) îi așteaptă pe toți doritorii să se bucure de alergare și de sărbătorirea...

Crosul Național – Ziua Olimpică, sâmbătă, la Brașov. Restricții de circulație!
Se încheie play-out-ul ligii a 3-a de fotbal
Ştiri locale 24 Mai 2024, 10:07

Se încheie play-out-ul ligii a 3-a de fotbal

La acest final de săptămână sunt programate meciurile etapei a 10-a din play-out, ultima a sezonului din Liga a 3-a.

Se încheie play-out-ul ligii a 3-a de fotbal
Brașovul va avea o echipă de handbal masculin
Ştiri locale 23 Mai 2024, 16:50

Brașovul va avea o echipă de handbal masculin

Structura de conducere pe partea de handbal masculin de la Corona Brașov îi va avea pe Iulian Stamate și Titus Donosa,...

Brașovul va avea o echipă de handbal masculin
Oficialii Coronei Brașov au reacționat după acuzele de blat aduse echipei de handbal feminin
Ştiri locale 23 Mai 2024, 14:33

Oficialii Coronei Brașov au reacționat după acuzele de blat aduse echipei de handbal feminin

Corona s-a impus cu 38-34 în fața celor de la SCM Rm Vâlcea, după ce la pauză a fost condusă la 7 goluri.

Oficialii Coronei Brașov au reacționat după acuzele de blat aduse echipei de handbal feminin
Olimpic Zărnești a pierdut prima manșă a barajului de promovare
Ştiri locale 22 Mai 2024, 20:01

Olimpic Zărnești a pierdut prima manșă a barajului de promovare

Miercuri după-amiază, pe Stadionul Celuloza, din Zărnești, a fost programat meciul tur al semifinalei barajului de promovare...

Olimpic Zărnești a pierdut prima manșă a barajului de promovare
Emoții cu înscrierea echipei de baschet feminin Corona Brașov în Liga Națională
Ştiri locale 22 Mai 2024, 12:49

Emoții cu înscrierea echipei de baschet feminin Corona Brașov în Liga Națională

Clubul brașovean are în plan ca din această toamnă să înscrie în competiții o nouă formație.

Emoții cu înscrierea echipei de baschet feminin Corona Brașov în Liga Națională

Ştiri din Muzică

Bruce Springsteen, Lana Del Rey şi Raye, premiați la Gala Ivor Awards din Londra
Știri din muzică 24 Mai 2024, 16:49

Bruce Springsteen, Lana Del Rey şi Raye, premiați la Gala Ivor Awards din Londra

Lana Del Rey a primit un premiu special în semn de recunoaştere a carierei şi influenţei sale.

Bruce Springsteen, Lana Del Rey şi Raye, premiați la Gala Ivor Awards din Londra
Număr record de telespectatori la Eurovision 2024
Știri din muzică 24 Mai 2024, 16:17

Număr record de telespectatori la Eurovision 2024

163 de milioane de persoane au urmărit competiția muzicală.

Număr record de telespectatori la Eurovision 2024
Sophie and the Giants a lansat single-ul „Shut Up And Dance”
Știri din muzică 22 Mai 2024, 10:43

Sophie and the Giants a lansat single-ul „Shut Up And Dance”

Melodia ar putea deveni coloana sonoră a verii!

Sophie and the Giants a lansat single-ul „Shut Up And Dance”
Billie Eilish a lansat albumul „HIT ME HARD AND SOFT”
Știri din muzică 17 Mai 2024, 16:34

Billie Eilish a lansat albumul „HIT ME HARD AND SOFT”

Un album cu adevărat cinematografic, divers și coeziv, pe care Eilish îl consideră o „familie de cântece”, destinate în mod...

Billie Eilish a lansat albumul „HIT ME HARD AND SOFT”