David Popovici, victorie la Barcelona
David Popovici a câștigat cursa de 200 de metri liber la Mare Nostrum cu al treilea timp al anului, cel mai bun al său din 2024.
![David Popovici, victorie la Barcelona](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F30%2F199346%2F1717051436ba299023.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Adrian Susanu, 30 Mai 2024, 09:21
Inotătorul român David Popovici s-a impus în proba de 200 metri liber în a doua etapă a circuitului Mare Nostrum.
Cu mai puțin de două luni până la Jocurile Olimpice, tânărul de 19 ani concurează în a doua etapă a circuitului Mare Nostrum, care are trei opriri. Prima a avut loc la Canet-en-Roussillon, miercuri și joi e concurs la Barcelona, apoi va urma o etapă la Monte Carlo pe 1-2 iunie.
La Barcelona, românul a parcurs cele patru lungimi de bazin în 1:44,74, depășindu-l pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang, campionul mondial en titre, iar pe trei a terminat japonezul Katsuhiro Matsumoto.
În bazinul cu acoperiș retractabil, David Popovici a câștigat cursa de 200 de metri liber cu al treilea timp al anului, cel mai bun al său din 2024. David Popovici va concura joi la 100 m liber.
Citește și: Olympiacos Pireu a câştigat Conference League