Naţionala de volei masculin a României a încheiat cu o înfrângere grupa A din Golden European League
La Braşov, în faţa unei săli aproape pline, elevii lui Sergiu Stancu au pierdut jocul cu Portugalia cu scorul de 2-3 (25-27, 25-22, 16-25, 28-26, 12-15).
![Naţionala de volei masculin a României a încheiat cu o înfrângere grupa A din Golden European League](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F6%2F18%2F141885%2F1710502738-07e13eff.jpg&w=960&h=540&c=1)
18 Iunie 2023, 19:46
La Braşov, în faţa unei săli aproape pline, elevii lui Sergiu Stancu au pierdut jocul cu Portugalia cu scorul de 2-3 (25-27, 25-22, 16-25, 28-26, 12-15).
Primul set a fost dominat de tricolori care au condus în permanență, însă câteva erori în preluare pe final au făcut ca Portugalia să-şi adjudece primul set.
Istoria s-a repetat în actul secund, însă de această dată, Aciobăniţei şi compania au fost atenţi şi au încheiat setul cu 25-22.
Setul trei a fost unul fără istoric în care lusitanii s-au desprins de la început şi au dus scorul la 2-1. România a dus meciul în prelungiri după un set extrem de echilibrat, în care ambele echipe s-au aflat pe rând la conducere.
Setul patru s-a încheiat cu 28-26 pentru tricolori. Ultimul act a fost la fel de dramatic, dar portughezii au greşit mai puţin şi s-au impus, la final, cu scorul 15-12.
În urma acestui rezultat, România a încheiat grupa pe poziţia a treia cu 7 puncte.