Volei masculin: România a fost învinsă de Albania
Articol de Mihaela Chirac, 22 Iunie 2026, 09:11
Naţionala de volei masculin a României a încheiat, ieri, participarea în European League 2026 cu un eşec neaşteptat, scor 1-3, cu Albania, la turneul de la Tirana.
Cu doar trei victorii în trei turnee, tricolorii au ratat semifinalele, care le-ar fi adus şi calificarea directă la Campionatul European din 2028. Rezultatele au fost: 0-3 cu Letonia, 3-0 cu Kosovo, 3-0 cu Azerbaidjan, 3-2 cu Spania, 0-3 cu Danemarca şi 1-3 cu Albania.
Pentru echipa României urmează participarea la Campionatul European (9-26 septembrie), iar tricolorii vor juca în grupa D, găzduită de Cluj-Napoca, în compania Letoniei, Franţei, Germaniei, Turciei şi Elveţiei.
CITEȘTE ȘI: CM 2026: Spania își revine și câștigă cu Arabia Saudită













