ACUM:
0.00
Transilvania by night
Urmează:
6.00
Agenda Zilei
Apoi:
7.00
Buletin de știri

Știri din sport Înapoi

Restricții de circulație în acest weekend în zona Coresi, pentru desfășurarea competiției Brașov Running Festival

Publicat: vineri, 23 Septembrie 2022 , ora 12.04
Sursa foto: Facebook / Brașov Running Festival
Sursa foto: Facebook / Brașov Running Festival

Traficul în zona cartierului Coresi va fi restricționat, duminică, 25 septembrie, între orele 9.00 și 13.00, pe străzile Zaharia Stancu, Camil Petrescu și parțial pe strada 13 Decembrie, între Zaharia Stancu și Camil Petrescu, cu ocazia desfășurării competiției de alergare Brașov Running Festival.

Strada Camil Petrescu se va bloca parțial de sâmbătă, 24 septembrie, de la ora 22.00.

În cadrul competiției se va desfășura cea mai importantă cursă de 10 km alergare pe șosea din S-E Europei.

Pentru un plus de mobilitate și flexibilitate, organizatorii le recomandă participanților la competiție să consulte programul, să ajungă din timp și să folosească parcarea mall-ului din zonă, accesibilă și în timpul competiției.

Brașov Running Festival se desfășoară în cartierul Coresi din Brașov și cuprinde o varietate de curse de alergare pe șosea, cea mai importantă fiind ”World Athletics Elite Label 10 km”, cursă ce va fi transmisă live în lumea întreagă.

Alte curse include alergări pentru copii și juniori, dar și open, de la 800 m până la 5 km.

Toate probele sunt programate în 25 septembrie, între orele 9.00 și 13.00.

La cursă participă atleți de talie globală, lideri ai clasamentelor mondiale de alergare pe șosea, precum Nicholas Kipkorir Kimeli, Sheila Chepkirui, Weldon Langat, Faith Cherono sau Stella Rutto, precum și unii dintre cei mai valoroși alergători din România.

Ambasadorul și invitatul special al competiției este multipla campioană din Kenya, Mary Keitany, cea mai titrată alergătoare de marton din toate timpurile.

Programul curselor:

09:30 – Start 5k Open B + F

10:20 – Start 10K Elite B + F

11:10 – Start 10K Open B + F

12:30 – Start copii mici 800 m B + F

12:45 – Start copii mari 1200 m B + F

13:15 – Festivitate de premiere


Adrian Susanu