142 de angajați din învățământul brașovean primesc gradația de merit
Articol de Adina Chirvasă, 23 Iunie 2026, 13:23
142 de angajați din învățământul brașovean vor primi, din anul școlar următor, gradația de merit.
Este vorba atât de cadre didactice, cât și personal didactic auxiliar, precum mediator școlar, bibliotecar ori informatician. Inspectoratul Școlar Județean Brașov a publicat, pe site-ul propriu, lista cu punctajele finale obținute de candidați, după soluționarea contestațiilor.
Pe de altă parte, 66 de dosare au fost respinse în urma soluționării contestațiilor.
Mai departe, lista trebuie trimisă la Ministerul Educației până în 26 iunie, iar până în 7 august trebuie emis ordinul de ministru de aprobare al listei cu beneficiarii gradației de merit.
Reamintim, gradația de merit înseamnă un bonus de 25% din salariul de bază, timp de 5 ani.
CITEȘTE ȘI: IGSU inițiază campania națională „APA NU IARTĂ! AI GRIJĂ!”, pentru prevenirea înecului!













