Adolescent pus să curețe zidul pe care îl mâzgălise
Articol de Sorin Ţîrcă, 25 Iunie 2026, 17:39
Un adolescent a curățat desenele de tip graffiti imediat după ce a fost sancționat de polițiștii locali.
Polițiștii locali aflați în serviciu au surprins, miercuri, în flagrant, un adolescent în timp ce realiza inscripții de tip graffiti pe pereții amenajați din Skate Park-ul situat pe strada Stadionului.
Pentru fapta sa, tânărul a fost sancționat contravențional, iar materialele folosite la inscripționarea pereților au fost confiscate. Totodată, polițiștii locali au dispus și măsura complementară de readucere a bunurilor publice la starea inițială.
Adolescentul s-a conformat imediat și a îndepărtat integral înscrisurile realizate, readucând pereții la aspectul inițial.
Poliția Locală Brașov reamintește cetățenilor că imprimarea fără drept de însemne, înscrieri, desene sau imagini pe pereții clădirilor, garduri ori alte obiecte de folosință comună aflate în spațiul public, precum și deteriorarea acestora prin orice mijloace, constituie contravenție și se sancționează cu amendă cuprinsă între 3.000 și 6.000 de lei.
"Protejarea și respectarea bunurilor publice reprezintă o responsabilitate comună. Actele de vandalism vor fi sancționate ferm, conform prevederilor legale. Păstrăm Brașovul curat, sigur și civilizat împreună!", este mesajul Poliției Locale Brașov.













