Aviz favorabil pentru pasajul dintre zona nouă a cartierului Tractorul și bulevardul Griviței
Articol de Adina Chirvasă, 17 Octombrie 2025, 13:59
Proiectul pasajului care face legătura dintre Tractorul nou și b-dul Griviței a primit avizul Comisiei de Circulație, în cea mai recentă ședință.
Pasajul va lega str. I. C. Brătianu și b-dul Griviței, pe deasupra căii ferate și va avea două benzi pe sens, trotuare și piste pentru biciclete. Proiectul face parte din Masterplanul de descongestionare a traficului din zona Tractorul, aprobat de consiliul local în luna mai.
Purtătorul de cuvânt al Primăriei municipiului Brașov, Sorin Toarcea:
Este una dintre investițiile pe care municipalitatea le are în plan pentru a descongestiona traficul de pe strada 13 Decembrie. Comisia a avizat acest proiect astfel încât după finalizarea obținerii tuturor avizelor necesare, studiul de fezabilitate și indicatorii tehnico-economici vor fi prezentați Consiliului Local spre aprobare. Ulterior, municipalitatea va lansa procedura de achiziție pentru construirea acestui pasaj.
Pentru studiul de fezabilitate al acestui proiect, Primăria plătește 420 de mii de lei, fără TVA.
În ședința de joi a Comisiei de Circulație au mai primit avizul și alte propuneri, printre care amenajarea de parcări și reglementare circulație pe str. Universității, instituirea unui sens unic și amenajare secvențială de parcări pe o porțiune a străzii Manole Diamandi, dar și instituirea unor restricții de masă maximă autorizată de 3,5 tone pe strada Plugarilor.
Totodată, Comisia a avizat amenajarea unei treceri de pietoni și instalarea elementelor de siguranță la intersecția str. Ioan Slavici – str. I.L. Caragiale.
CITEȘTE ȘI: Un nou pasaj subteran pentru pietoni