Bărbat din Apața, arestat după ce ar fi ucis un câine
Dosar penal deschis pe numele unui bărbat din Apața, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de uciderea animalelor, cu intenție, fără drept.

Articol de Anna-Martina Piukovici, 08 Septembrie 2025, 14:08
Un bărbat de 27 de ani din Apața, județul Brașov, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat că ar fi ucis intenționat un câine.
„La data de 6 septembrie a.c, în jurul orelor 03.30, pe o stradă din localitatea Apața, un bărbat ar fi provocat decesul unui exemplar canin, după ce l-ar fi lovit cu un obiect contondent”, au precizat reprezentanții IPJ Brașov.
Suspectul a fost identificat rapid și reținut pentru 24 de ore. Ulterior, procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale, iar Judecătoria Brașov a hotărât arestarea preventivă a bărbatului pentru 30 de zile.
Cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Brașov, urmând ca, la finalizarea acestora, să fie dispuse măsurile legale.