Bărbat prins în timp ce încerca să fure cabluri de la calea ferată, la Făgăraș
Articol de Marian Stoica, 22 Iunie 2026, 11:33
Un bărbat de 38 de ani din comuna Racoș, județul Brașov, a fost prins în flagrant de polițiști în noaptea de 21 spre 22 iunie, în timp ce încerca să fure cabluri de semnalizare de pe magistrala feroviară 200, în zona municipiului Făgăraș.
Potrivit poliției, oamenii legii au organizat o acțiune de supraveghere după ce au obținut informații despre o posibilă tentativă de furt. În timpul acestei acțiuni, suspectul a fost surprins în momentul în care încerca să sustragă cabluri folosite pentru siguranța și semnalizarea traficului feroviar.
Bărbatul urmează să fie reținut pentru 24 de ore, pe baza unei ordonanțe emise de polițiști.
Anchetatorii continuă cercetările pentru infracțiunile de distrugere și semnalizare falsă, precum și pentru furt calificat.
Autoritățile urmează să stabilească toate împrejurările în care a fost comisă fapta și eventualele pagube produse infrastructurii feroviare.
CITEȘTE ȘI: Jocmania, la Râșnov, până pe 28 iunie













