Festival de film, în premieră, la Castelul Bran
„American Independent Film Festival”, ediția cu numărul opt, este organizat pentru prima oară în istoria festivalului la Castelul Bran.
![Festival de film, în premieră, la Castelul Bran](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F17%2F198935%2F17159450940c75d87e.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Ruxandra Stoica, 17 Mai 2024, 14:13
Astfel, pe 7 și 8 iunie, odată cu lăsarea serii, în curtea castelului vor avea loc proiecții americane în premieră.
Festivalul va reconecta astfel publicul român, dar şi potenţiali turişti străini, cu frumuseţea cinema-ului în aer liber. Director marketing Castelul Bran, Alexandru Prișcu:
„Este prima dată când Castelul Bran găzduiește proiecții de filme în cadrul unui festival organizat în România. În weekendul 7-8 iunie, de la ora 21:30, ora exactă urmează să fie anunțată, vom avea proiecție de film în Parcul Regal, cu ecranul de proiecție montat exact sub castel. E o bucurie să facem parte din evenimente de acest gen”.
Festivalul se va desfășura și în București, în perioada 7-13 iunie, și este un eveniment dedicat filmelor independente nord-americane, în afara convențiilor hollywoodiene.
CITEȘTE ȘI: Castelul Bran va fi deschis de Noaptea Muzeelor