Întrunire de urgență pentru completarea Consiliului de Administrației al Companiei Apa
Din Consiliul de Administrație (CA) al Companiei Apa Brașov vor face parte, provizoriu, inginer-șef Apele Române Brașov Toni Butaru și auditor-financiar Antoanella Mariyeane Drăgoi.

Articol de Camelia Vlad, 02 Octombrie 2025, 18:35
Cei doi sunt propuși de acționarii companiei pentru a ocupa locurile rămase vacante după ce președinta CA, Carmen Ferghete-Țop, și managerul Companiei Apa, Liviu Cocoș (de asemenea membru în CA), și-au depus demisiile, din cauza problemelor penale aflate în cercetare la Direcția Națională Anticorupție.
Decizia a fost luată astăzi, când a fost convocată de urgență Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară în Domeniul Apei din Județul Brașov (ADIDAJ), spune președintele entității, Șerban Todorică:
"De ce e foarte urgent? Conform statutului companiei APA și respectiv regulamentului de funcționare al Consiliului de Administrație al companiei APA, deciziile nu pot fi luate decât dacă participă toți membrii Consiliului de Administrație sau minim patru. Ca o consecință a acestei situații ne-am grăbit să luăm o decizie rapidă, pentru că trebuie să fie compania operațională, să aibă cine să semneze documente de plată, contractele cu Electrica, aceea ar fi fost problema cel mai complicat de realizat".
Pentru ca propunerile să fie validate, s-a ținut cont de câteva criterii esențiale, adaugă Șerban Todorică:
"Să îndeplinim două condiții esențiale. Una, să avem un inginer, un specialist în domeniul apei, iar a doua, o altă persoană, care să fie de sex feminin, pe deoparte, și să îndeplinească și condiția de auditor financiar, pe de altă parte. Astfel, am votat aceste două persoane și, la ora 11.00, ne-am prezentat în fața AGA a Acționariatului companiei APA, am prezentat propunerile noastre, iar acestea au fost validate de către membrii acționari. Ședința a fost condusă de către domnul primar Scripcaru".
În cadrul acestei ședințe a fost desemnată și persoana care va semna contractele de mandat ale celor doi noi membri, respectiv Petre Nechifor, reprezentantul Consiliului Județean în AGA.
Dosarele complete ale candidaților vor fi trimise apoi la Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMPIP).
În următoarele zile va fi declanșată și procedura de selecție a celor doi membri titular, în conformitate cu legislația în vigoare (OUG 109/2011), a precizat președintele ADIDAJ, Șerban Todorică.
Citește și: Liviu Cocoș, directorul Companiei Apa Brașov, a fost arestat preventiv!