Negocierile de pace SUA-Iran din Pakistan, eșuate
Fiecare parte a acuzat-o pe cealaltă pentru eșecul discuțiilor de 21 de ore, menite să oprească luptele care au provocat mii de victime și au dus la creșterea accentuată a prețurilor globale ale petrolului în ultimele peste șase săptămâni.
Articol de Mihaela Chirac, 12 Aprilie 2026, 12:05
Statele Unite și Iranul nu au reușit să ajungă la un acord pentru încheierea războiului, în ciuda unor negocieri-maraton care s-au încheiat, duminică, în capitala pakistaneză Islamabad, punând în pericol un armistițiu fragil.
Fiecare parte a acuzat-o pe cealaltă pentru eșecul discuțiilor de 21 de ore, menite să oprească luptele care au provocat mii de victime și au dus la creșterea accentuată a prețurilor globale ale petrolului în ultimele peste șase săptămâni.
„Vestea proastă este că nu am ajuns la un acord și cred că aceasta este o veste mult mai proastă pentru Iran decât pentru Statele Unite ale Americii”, a declarat vicepreședintele JD Vance, șeful delegației americane, cu puțin timp înainte de a părăsi Islamabadul.
SUA invocă „linii roșii”, Iranul consideră cererile „excesive”
Delegațiile SUA și Iranului au părăsit Islamabadul pentru a reveni în țările lor, au declarat surse pakistaneze pentru Reuters.
„Ne întoarcem în Statele Unite fără un acord. Am fost foarte clari în privința liniilor noastre roșii”, a spus vicepreședintele SUA.
JD Vance a spus că Iranul a ales să nu accepte condițiile americane, inclusiv angajamentul de a nu dezvolta arme nucleare.
„Avem nevoie de un angajament clar că nu vor încerca să obțină o armă nucleară și nici instrumentele care le-ar permite să o obțină rapid. Acesta este obiectivul central al președintelui Statelor Unite și acesta a fost scopul acestor negocieri”, a adăugat el.
Discuțiile de la Islamabad, desfășurate după un armistițiu convenit la începutul săptămânii, au fost prima întâlnire directă între SUA și Iran din ultimul deceniu și cele mai importante contacte de la Revoluția Islamică din 1979.
Agenția semi-oficială iraniană Tasnim a afirmat că cerințele „excesive” ale SUA au împiedicat ajungerea la un acord. Alte media iraniene au relatat că s-a ajuns la înțelegeri pe mai multe subiecte, însă Strâmtoarea Hormuz și programul nuclear iranian au rămas principalele puncte de divergență.
Un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe iranian a declarat că negocierile s-au desfășurat într-o atmosferă de neîncredere. „Este firesc să nu ne fi așteptat să ajungem la un acord într-o singură rundă”, a spus acesta.
Ministrul pakistanez de Externe, Ishaq Dar, a subliniat că este „imperativ” să fie menținut armistițiul de două săptămâni convenit marți, în contextul în care cele două părți încearcă să pună capăt războiului început pe 28 februarie prin atacuri aeriene ale SUA și Israelului asupra Iranului.
Ministrul israelian din cabinetul de securitate, Zeev Elkin, a declarat că noi negocieri sunt încă posibile, dar a avertizat: „Iranienii se joacă cu focul.”
În scurta sa conferință de presă, Vance nu a menționat redeschiderea Strâmtorii Hormuz, un punct strategic prin care trece aproximativ 20% din energia globală și pe care Teheranul a blocat-o de la începutul războiului.
JD Vance a precizat că a discutat de mai multe ori cu președintele Donald Trump în timpul negocierilor. Cu toate acestea, Liderul de la Casa Albă a declarat, sâmbătă, că un acord nu este neapărat necesar.
„Negociem. Dacă ajungem sau nu la un acord nu contează pentru mine, pentru că am câștigat”, a spus el.
Delegația americană i-a inclus pe trimisul special Steve Witkoff și pe Jared Kushner, ginerele lui Trump, iar cea iraniană pe președintele Parlamentului Mohammad Baqer Qalibaf și pe ministrul de externe Abbas Araqchi.
Strâmtoarea Ormuz, punct-cheie al disputelor
„Au existat fluctuații de dispoziție de ambele părți, iar tensiunea a crescut și a scăzut în timpul întâlnirii”, a declarat o sursă pakistaneză.
Înaintea negocierilor, o sursă iraniană de rang înalt a susținut că SUA ar fi acceptat să deblocheze active înghețate în Qatar și în alte bănci, însă un oficial american a negat.
Pe lângă deblocarea activelor, Teheranul cere controlul asupra Strâmtorii Hormuz, plata despăgubirilor de război și un armistițiu la nivel regional, inclusiv în Liban.
Iranul dorește, de asemenea, să perceapă taxe de tranzit în această zonă strategică.
În ciuda divergențelor, trei superpetroliere complet încărcate au traversat sâmbătă Strâmtoarea Hormuz, potrivit datelor de transport maritim, fiind primele nave care au părăsit Golful după acordul de încetare a focului.
Sute de petroliere rămân însă blocate în Golf, așteptând să tranziteze în perioada armistițiului de două săptămâni.
Obiectivele declarate ale lui Donald Trump au variat, dar, în esență, acesta urmărește asigurarea libertății de navigație și limitarea programului nuclear iranian pentru a preveni dezvoltarea unei arme atomice. Teheranul a negat în mod constant că ar urmări acest obiectiv.
Israelul s continuat atacurile asupra Hezbollah în Liban și afirmă că acest conflict nu face parte din armistițiul dintre SUA și Iran, în timp ce Iranul insistă că luptele din Liban trebuie să înceteze.
Armata israeliană a anunțat că a lovit lansatoare de rachete Hezbollah în noaptea de sâmbătă spre duminică, iar fum negru a fost observat ridicându-se în suburbiile sudice ale Beirutului.
În localitățile israeliene de lângă frontieră au sunat sirenele de raid aerian, avertizând asupra unor atacuri cu rachete venite din Liban.













