România a primit peste 2 miliarde de euro de la Comisia Europeană
Este a patra plată în cadrul PNRR, a anunțat ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.
Articol de Mihaela Chirac, 23 Iunie 2026, 16:06
Comisia Europeană a plătit României marți, 23 iunie, granturi în valoare de 2,25 de miliarde de euro, marcând a patra plată în cadrul Mecanismului de Rederesare şi Rezilienţă, conform Radio România Actualități.
Plata de astăzi vine în urma avizului favorabil al Comitetului Economic şi Financiar al Consiliului.
Suma virată de Comisia Europeană va fi convertită în lei şi va alimenta contul Trezoreriei, pentru a acoperi mai uşor plăţile de aproximativ 12 miliarde de lei scadente mâine - a precizat ministrul finanţelor, Alexandru Nazare, pe pagina sa de Facebook.













