72 de cadre medicale și 9 rezidenți dintr-un spital al Capitalei, în izolare
Reprezentanții Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan au primit, ieri, confirmarea testului pozitiv la COVID 19 pentru o pacientă cu vârsta de 62 de ani care realiza procedurile de dializă
![72 de cadre medicale și 9 rezidenți dintr-un spital al Capitalei, în izolare](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F4%2F1%2F26445%2F1710501808-8fd3cf3d.jpg&w=960&h=540&c=1)
01 Aprilie 2020, 10:15
Reprezentanții Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan au primit, ieri, confirmarea testului pozitiv la COVID 19 pentru o pacientă cu vârsta de 62 de ani care realiza procedurile de dializă în secția de nefrologie și dializă a unității sanitare, anunță Grupul de comunicare Strategică (GCS).
Sursa citată precizează că pacienta este asimptomatică și a fost transferată la Spitalul "Carol Davila", conform procedurilor. În secția respectivă mai realiza proceduri de dializă un alt pacient care a fost, de asemenea transferat. Acest pacient nu este infectat cu COVID 19.
În acest caz a fost declanșată o anchetă epidemiologică. Până la finalizarea acesteia, conducerea unității sanitare a luat decizia de a trimite în izolare toate cele 72 de cadre medicale care desfășurau activitatea în aceasta secție, în ture. De asemenea, celor nouă rezidenți de pe secție li s-a solicitat să rămână acasă.
GCS a menționat că că toate cadrele medicale sunt asimptomatice și vor fi testate.