Decesul cu numărul 79, pierdut printre hârtii
În urma informațiilor apărute în presă cu privire la un deces care nu ar fi fost comunicat, Institutul Național de Sănătate Publică s-a autosesizat și a solicitat Spitalului Universitar de Urgență București și DSP București informații privind existența unui deces în cadrul unității sanitare.
![Decesul cu numărul 79, pierdut printre hârtii](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F3%2F31%2F26415%2F1710501808-027d329d.jpg&w=960&h=540&c=1)
31 Martie 2020, 19:58
În urma informațiilor apărute în presă cu privire decesul unui pacient infectat cu COVID-19, care nu ar fi fost comunicat, Institutul Național de Sănătate Publică s-a autosesizat și a solicitat Spitalului Universitar de Urgență București și DSP București informații privind existența unui deces în cadrul unității sanitare.
Astfel, s-a confirmat că o femeie de 84 de ani, din București, a murit pe 27 martie, în aceeași zi în care rezultatul testului pentru coronavirus a fost confirmat ca fiind pozitiv. Femeia suferea de condiții medicale preexistente, fibrilație atrială, pacemaker permanent, insuficiență cardiacă cronică.
Cazul a fost raportat la Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București de către unitatea sanitară, care nu a raportat mai departe la INSP, conform metodologiei, din cauza unor deficiențe tehnice generate de procesul de mutare a sediului DSPMB.