După scandalul termoscanării, Ministerul Sănătății anunță că măsurarea temperaturii e obligatorie la intrarea în spațiile închise
Triajul epidemiologic este obligatoriu, în perioada stării de alertă, la intrarea în instituţii, firme, magazine sau unităţi de prestări servicii.
![După scandalul termoscanării, Ministerul Sănătății anunță că măsurarea temperaturii e obligatorie la intrarea în spațiile închise](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F5%2F27%2F34875%2F1710501860-0b50ff6f.jpg&w=960&h=540&c=1)
27 Mai 2020, 12:52
Triajul epidemiologic este obligatoriu, în perioada stării de alertă, la intrarea în instituţii, firme, magazine sau unităţi de prestări servicii, a atras atenţia, din nou, ministerul Sănătăţii, conform Radio România Actualități.
Astfel, va fi măsurată temperatura corporală atât în cazul personalului, cât şi al vizitatorilor sau clienţilor. Dacă o persoană are temperatura peste 37,3 grade Celsius, precum şi dacă refuză dezinfectarea mâinilor sau purtarea măştii de protecţie, i se poate interzice intrarea în spaţiul respectiv.