Eliminarea taxării inverse în comerţul cu cereale ar stimula şi mai mult frauda cu TVA în domeniu
Taxarea inversă reprezintă o modalitate de simplificare a plății TVA și constă în inversarea obligației de plată a acesteia de la furnizor la beneficiar.

Articol de Mihaela Chirac, 17 Iunie 2025, 13:06
Eliminarea taxării inverse în comerţul cu cereale ar stimula şi mai mult frauda cu TVA în domeniu, spun fermierii români.
Ei susţin că revenirea la sistemul de până în 2011 NU va aduce mai mulţi bani la bugetul statului. Din contră, va încuraja, din nou, evaziunea fiscală: un sfert din mărfuri vor fi vândute pe piaţa neagră, iar fermierii care lucrează legal vor fi nevoiţi să-şi vândă produsele la preţuri şi mai mici decât în prezent, ceea ce le-ar aduce pierderi însemnate. Dacă măsura va fi implementată, spun agricultorii din Mehedinți, aproximativ un sfert din mărfuri vor fi vândute pe piața neagră, iar fermierii care lucrează legal vor fi nevoiți să își vândă produsele la prețuri și mai mici decât în prezent, ceea ce le-ar aduce pierderi însemnate.
Cornel Stroescu, fermier: „Ca să reintroducă la cereale TVA-ul un dezastru, în primul rând, pentru fermieri, pentru toți agricultorii din România care activează în special în sectorul vegetal. Vor pierde foarte mult, vor reveni acele firme fantomă care efectiv primeau banii pentru TVA dar nu îl rambursau la stat”.
Leonard Cicic, fermier: „Nu văd niciun aspect pozitiv în această chestiune, dar este și o mică chichiță la mijloc și anume, care? Statul de fapt se împrumută, mai pe românește, gratis de la oameni, că de fapt acolo este cheia problemei”.
Şi specialiștii în economie spun că decizia ar afecta marii cultivatori.
Emil Tiucă, președintele experților contabili: „E o problemă pentru fermieri pentru că mai sunt și fermieri care operează la negru, iar cei care îşi țin o evidență vor avea un preț de vânzare mai mic sau mai bine zis și un profit mai mic”.
Eliminarea taxării inverse ar conduce și la creșterea prețurilor la populație, mai cred fermierii.
Sursa: Radio România Actualitați
Citește și: Programul de guvernare e gata în mare parte