Majorarea valorii tichetelor de masă, pe ordinea de zi a plenului
Senatul ar putea dezbate şi vota, în şedinţa plenului de azi, propunerea legislativă pentru modificarea Legii 165/2018, care prevede creşterea valorii tichetelor de masă de la 15 la 20 de lei.
![Majorarea valorii tichetelor de masă, pe ordinea de zi a plenului](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F9%2F25%2F12405%2F1710501711-c3601b65.jpg&w=960&h=540&c=1)
25 Septembrie 2019, 09:25
Senatul ar putea dezbate şi vota, în şedinţa plenului de azi, propunerea legislativă pentru modificarea Legii 165/2018, care prevede creşterea valorii tichetelor de masă de la 15 la 20 de lei.
Iniţiatorii, un grup de deputaţi PSD, susţin că valoarea actuală a unui tichet de masa, de 15,18 lei înainte de impozitare, nu este suficientă pentru a cumpăra un prânz a cărui valoare medie este de 21,4 lei.
Potrivit social-democraţilor, valoarea pe zi a tichetului de masă din România este printre cele mai mici din Europa.
Senatul este prima Cameră legislativă sesizată în acest caz.