Ascultă Radio România Brașov FM Live

Noul an vine cu modificări fiscale pentru companii şi persoane fizice

Anul care începe chiar de luni va aduce modificări fiscale importante despre care consultanţii spun că vor descuraja investiţiile.

Noul an vine cu modificări fiscale pentru companii şi persoane fizice
Sursa foto: Radio România Brașov

31 Decembrie 2023, 14:46

Anul care începe chiar de luni va aduce modificări fiscale importante despre care consultanţii spun că vor descuraja investiţiile, iar experţii Fondului Monetar Internaţional că sunt bine-venite dar insuficiente, anunță AGERPRES.


Nou regim fiscal va afecta atât persoanele fizice, prin prevederi referitoare la anularea unor facilităţi, cât şi companiile, prin impozitarea suplimentară a cifrei de afaceri sau restricţii privind deţinerile în cazul microîntreprinderilor.


* Companiile care înregistrează o cifră de afaceri de peste 50 de milioane de euro vor plăti un impozit de minimum 1% pe cifra de afaceri, în timp ce operatorii din sectoarele petrol şi gaze naturale, cu afaceri ce depăşesc 50 de milioane de euro, vor avea de achitat un impozit suplimentar de 0,5% din veniturile totale ajustate cu venituri neimpozabile, investiţii şi amortizări.


* Instituţiile de credit vor plăti un impozit suplimentar calculat prin aplicarea asupra cifrei de afaceri a unei cote de impozitare de 2% în perioada 1 ianuarie 2024 - 31 decembrie 2025, respectiv de 1% începând cu 1 ianuarie 2026. Valoarea cifrei de afaceri cuprinde venituri din dobânzi, dividende, taxe şi comisioane, respectiv alte categorii de venituri.


* Pentru microîntreprinderi, sunt două cote de impozitare a veniturilor: cu 1% pentru cele care realizează venituri ce nu depăşesc 60.000 euro, respectiv cu 3% pentru cele care au venituri ce depăşesc 60.000 euro sau desfăşoară activităţi, principale sau secundare, în domeniile editare produse software, facilităţi de cazare, restaurante, catering pentru evenimente, baruri, activităţi juridice (societăţile cu personalitate juridică care nu sunt entităţi transparente fiscal, constituite de avocaţi), activităţi de asistenţă medicală generală sau specializată, stomatologie. În plus, un acţionar/asociat va putea deţine peste 25% din valoarea acţiunilor/ părţilor sociale doar la o singură companie din această categorie, faţă de 3 microîntreprinderi, în prezent.


* Persoanele fizice care obţin venituri din salarii şi asimilate salariilor ca urmare a desfăşurării activităţii de creare de programe pentru calculator vor fi scutite de la plata impozitului pe venit, dar numai pentru veniturile realizate în baza unui singur contract individual de muncă şi pentru veniturile brute lunare de până la 10.000 lei, inclusiv. Suplimentar, persoanele fizice pot opta pentru plata contribuţiei datorate la fondul de pensii administrat privat. Aplicarea facilităţilor fiscale se limitează până la data de 31 decembrie 2028.


* În sectorul construcţii, precum şi în sectorul agricol şi în industria alimentară, va exista scutire de la plata impozitului pe venit aplicabilă numai pentru veniturile realizate în baza unui singur contract individual de muncă, cu normă întreagă sau cu timp parţial, şi pentru veniturile brute lunare de până la 10.000 lei, inclusiv. În plus, este eliminată exceptarea de la plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, precum şi scutirea de la plata contribuţiei de asigurări sociale datorate de către angajatori pentru activitatea desfăşurată în condiţii deosebite, speciale sau în alte condiţii de muncă.


* Freelancerii care obţin venituri din activităţi independente, determinate în sistem real, nu mai pot avea cheltuieli de sponsorizare care să fie deductibile. De asemenea, aceştia îşi pot deconta cheltuielile cu abonamentele de sport în limita a 100 de euro pe an (faţă de 400 de euro/an, cât era până în prezent).


* Sumele reprezentând valoarea nominală a tichetelor de masă şi a voucherelor de vacanţă acordate potrivit legii vor fi incluse în baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele fizice care obţin venituri din salarii şi asimilate salariilor, astfel că vor fi impozitate cu 10%. Ministerul Muncii a anunţat că din februarie 2024 valoarea maximă a unui tichet de masă creşte cu 14%, de la 35 de lei în prezent la 40 de lei. De asemenea, valoarea voucherelor de vacantă creşte la 1.600 de lei.


* Persoanele fizice care realizează venituri din activităţi independente, din una sau mai multe surse, datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate pe fiecare sursă de venit, la o bază anuală de calcul egală care nu poate fi mai mare decât cea corespunzătoare unei baze anuale de calcul egală cu nivelul de 60 salarii minime brute pe ţară.


* Livrarea şi instalarea de panouri fotovoltaice, panouri solare termice, pompe de căldură şi alte sisteme de încălzire de înaltă eficienţă va avea o cotă de TVA de 9%, în 2024, în creştere de la 5% în prezent. De acelaşi regim vor avea parte şi centrele de fitness/bazele sportive, activităţile recreative (parcurile de distracţii/recreative, bâlciuri), intrarea la evenimente sportive, precum şi livrarea de locuinţe sociale (cu păstrarea plafonului de 600.000 de lei) şi livrarea alimentelor de înaltă valoare calitativă. Se va trece de la aplicarea cotei reduse de TVA de 9% la aplicarea cotei standard de TVA pentru livrarea de bere fără alcool şi de alimente cu zahăr adăugat, al căror conţinut total de zahăr este de minimum 10 grame/100 grame produs. Laptele praf pentru nou-născuţi, sugari şi copii de vârstă mică se adaugă pe lista alimentelor cu zahăr adăugat care vor avea în continuare un TVA de 9%, pe lângă cozonac şi biscuiţi. Pentru transportul de persoane în scop turistic sau de agrement, cota de TVA se majorează de la 5% la 19%.


* Se vor introduce în sfera produselor supuse accizelor nearmonizate băuturile nealcoolice cu zahăr adăugat/conţinut de zahăr între 5 - 8 grame/100 ml, 0,4 lei/litru, şi peste 8 g/100 ml, 0,6 lei/litru. De asemenea, se majorează cu 7,5% nivelul accizelor pentru produsele de tutun, în timp ce în cazul produselor cu alcool va exista o creştere cu 10%, de la 1 ianuarie 2024.


* Va fi aplicat un impozit de 0,3% pentru proprietăţile reprezentând clădiri rezidenţiale, cota fiind aplicată asupra diferenţei dintre valoarea impozabilă a clădirii comunicată de organul fiscal local prin decizia de impunere şi plafonul de 2,5 milioane de lei. În cazul autoturismelor, cota se va calcula asupra diferenţei dintre valoarea de achiziţie şi plafonul de 375.000 lei.


* Sistemul RO e-Factura, prin care facturile emise de către o firmă ajung în acelaşi timp şi la autorităţile statului, dar şi la firma/ instituţia care trebuie să plătească acele facturi, devine obligatoriu pentru majoritatea firmelor din România (cu câteva excepţii). În prima etapă a aplicării RO e-Factura, respectiv în perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2024, firmele au obligaţia să raporteze în sistemul naţional privind factura electronică RO e-Factura toate facturile emise în relaţia cu alte companii şi în relaţia cu instituţiile publice. Ulterior, de la 1 iulie 2024, pentru firme devine obligatoriu să factureze direct prin RO e-Factura, altfel vor primi amenzi.

Recomandările polițiștilor rutieri în contextul avertizării meteo de ninsoare
Știri din actualitate 23 Decembrie 2025, 14:37

Recomandările polițiștilor rutieri în contextul avertizării meteo de ninsoare

Ajunul Crăciunului aduce primul val de ninsori în mare parte din țară! Meteorologii anunță că de mâine, de la ora...

Recomandările polițiștilor rutieri în contextul avertizării meteo de ninsoare
Cod galben de ninsori. Vremea se va răci semnificativ în sudul și estul țării, de Crăciun
Știri din actualitate 23 Decembrie 2025, 13:38

Cod galben de ninsori. Vremea se va răci semnificativ în sudul și estul țării, de Crăciun

ANM a emis, totodată, și o informare de intensificări ale vântului.

Cod galben de ninsori. Vremea se va răci semnificativ în sudul și estul țării, de Crăciun
Premierul Bolojan: "Reducerea cheltuielilor în administrație va include, în unele cazuri, și reduceri de personal"
Știri din actualitate 23 Decembrie 2025, 10:05

Premierul Bolojan: "Reducerea cheltuielilor în administrație va include, în unele cazuri, și reduceri de personal"

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că, începând de anul viitor, cheltuielile din administrația publică vor fi...

Premierul Bolojan: "Reducerea cheltuielilor în administrație va include, în unele cazuri, și reduceri de personal"
MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Știri din actualitate 23 Decembrie 2025, 09:59

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, în apropierea frontierei cu România

În cursul nopții de 22 spre 23 decembrie au avut loc atacuri cu drone efectuate de forțele ruse asupra infrastructurii...

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, în apropierea frontierei cu România
Senat: Publicitatea stradală pentru jocurile de noroc – interzisă
Știri din actualitate 22 Decembrie 2025, 21:34

Senat: Publicitatea stradală pentru jocurile de noroc – interzisă

Senatul a adoptat un proiect de lege care prevede interzicerea publicităţii stradale pentru jocurile de noroc.

Senat: Publicitatea stradală pentru jocurile de noroc – interzisă
AUR contestă la CCR numirile din consiliile de administrație ale SRR și SRTV
Știri din actualitate 22 Decembrie 2025, 20:19

AUR contestă la CCR numirile din consiliile de administrație ale SRR și SRTV

Alianța pentru Unirea Românilor anunță că va contesta la Curtea Constituțională hotărârea Parlamentului prin care...

AUR contestă la CCR numirile din consiliile de administrație ale SRR și SRTV
Informare privind metodologia chestionarului completat de judecători vizând problemele de actualitate din sistemul judiciar
Știri din actualitate 22 Decembrie 2025, 19:04

Informare privind metodologia chestionarului completat de judecători vizând problemele de actualitate din sistemul judiciar

1. Contextul și obiectivele consultării Secția de judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a demarat consultarea...

Informare privind metodologia chestionarului completat de judecători vizând problemele de actualitate din sistemul judiciar
Preşedintele Nicuşor Dan va continua discuțiile cu reprezentanții magistraților
Știri din actualitate 22 Decembrie 2025, 17:32

Preşedintele Nicuşor Dan va continua discuțiile cu reprezentanții magistraților

Preşedintele Nicuşor Dan consideră că discuția avută la Palatul Cotroceni cu reprezentanți ai magistraților a fost utilă și...

Preşedintele Nicuşor Dan va continua discuțiile cu reprezentanții magistraților

Ştiri din Muzică

A murit cântăreţul britanic Chris Rea, la 74 de ani

A murit cântăreţul britanic Chris Rea, la 74 de ani

A murit cântăreţul britanic Chris Rea, la 74 de ani
Tudor Chirilă și Cojo au lansat piesa „Generații”

Tudor Chirilă și Cojo au lansat piesa „Generații”

Tudor Chirilă și Cojo au lansat piesa „Generații”
VUNK lansează piesa de dragoste „Scrisoare”

VUNK lansează piesa de dragoste „Scrisoare”

VUNK lansează piesa de dragoste „Scrisoare”
Alexandra Căpitănescu lansează „De sărbători”

Alexandra Căpitănescu lansează „De sărbători”

Alexandra Căpitănescu lansează „De sărbători”