Primarul Brașovului cere ministrului Transporturilor să rezolve problema drumului CET-ului și a Gării
George Scripcaru i-a prezentat ministrului Transporturilor, Lucian Bode, problema privind drumul CET-ului, pe care Primăria dorește de mai mulți ani să îl repare , dar și situația Gării Brașov, pe care municipalitatea ar dori-o în administrare, pentru a o putea moderniza.
![Primarul Brașovului cere ministrului Transporturilor să rezolve problema drumului CET-ului și a Gării](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F4%2F11%2F28435%2F1710501819-ae842f40.jpg&w=960&h=540&c=1)
11 Aprilie 2020, 15:57
Primarul Brașovului cere ministrului Transporturilor să rezolve problema drumului CET-ului și a Gării.
George Scripcaru i-a prezentat ministrului Transporturilor, Lucian Bode, problema privind drumul CET-ului, pe care Primăria dorește de mai mulți ani să îl repare, dar și situația Gării Brașov, pe care municipalitatea ar dori-o în administrare, pentru a o putea moderniza. Asta în contextul în care, ministrul Bode a abordat și tema realizării unui complex multimodal la nivelul municipiului Brașov.
Ministrul Lucian Bode a asigurat autoritățile locale că au tot sprijinul Ministerului în acest proiect, inclusiv al unităților din subordinea sa, deoarece acest obiectiv de infrastructură va fi un factor determinant în dezvoltarea economică a județului și creșterea nivelului de trai al brașovenilor.
Reamintim că Primăria municipiului Brașov vrea să preia de la Ministerul Transporturilor pasajul care traversează Timișul în zona CET-ului și face legătura cu ieșirea spre Sfântul Gheorghe. De 4 ani încearcă municipalitatea să preia Drumul CET-ului, pentru a-l repara, deoarece o bucată din el s-a surpat. Este necesară, însă o Hotărâre de Guvern care să treacă drumul din domeniul public al statului în domeniul public al municipiului Brașov.
Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, s-a aflat, vineri, la Brașov, într-o vizită pe șantierul aeroportului internațional Ghimbav - Brașov și pe cel al tronsonului de autostradă Predeal - Cristian, parte a Autostrăzii Comarnic - Brașov.