Un nou opțional pentru liceeni: „Ora de GIS” intră în școli
Articol de Adina Chirvasă, 23 Iunie 2026, 11:42
Liceenii vor avea, o dată pe săptămână, „Ora de Sistem Informatic Geografic (GIS) în segmentul de opționale.
Programa a fost aprobată şi publicată în Monitorul Oficial, au anunțat reprezentanții Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
Potrivit oficialilor de la Ministerul Educației, disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor.
Ea va deschide însă și învăţarea către mediu, urbanism, transport, turism, protecţia patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală şi cetăţenie digitală.
Opţionalul se adresează elevilor de liceu, clasele a IX-a - a XII-a, filiera teoretică, profilurile real şi umanist, toate specializările.
CITEȘTE ȘI: Amenzi de până la 2.000 de lei pentru șoferii care blochează stațiile de încărcare din Brașov













