Atletism. Cupa de toamnă Luca, mutată la baza sportivă Carpați
Competiția de atletism destinată copiilor, Cupa de toamnă Luca, se va desfășura weekendul viitor, după ce organizatorii au fost nevoiți să mute locul de desfășurare, din cauza condițiilor meteo.

Articol de Adrian Susanu, 16 Octombrie 2025, 12:43
Astfel, cum în acest weekend vrea se anunță ploioasă, cu temperaturi scăzute, concursul ajuns la a treia ediție se va desfășura pe baza sportivă Carpați. Inițial programată pentru 18 octombrie, pe terenul de atletism de la Liceul Johannes Honterus, Cupa de toamnă Luca se va desfășura în zona de atletism a bazei Carpați pe data de 25 octombrie.
Organizată de Clubul ACS LUCA Brașov, competiția promite să fie o adevărată sărbătoare a sportului, a energiei și a prieteniei. Evenimentul se adresează elevilor din școlile și liceele județului Brașov care iubesc atletismul, indiferent de nivelul lor de pregătire.
La start sunt așteptați peste 500 de participanți, care vor concura la diverse probe de viteză și rezistență, printre care 50 m, 60 m, 100 m, 200 m și 800 m, dar și în probe de ștafetă mixtă, la categoriile 13-14 ani și 15-18 ani.
Taxa de participare este de 30 de lei pentru concurenții sub 18 ani, 60 de lei pentru cei peste 18 ani, iar copiii sub 7 ani se pot înscrie gratuit. "Cupa de Toamnă LUCA" a devenit deja o tradiție în calendarul sportiv brașovean, promovând spiritul competitiv, fair-play-ul și bucuria de a face mișcare în aer liber.
Citește și: Baschet / Corona a fost învinsă în Turcia, la debutul în FIBA Europe Cup FOTO+VIDEO