Baschet. Corona Brașov, fără victorie în FIBA Europe Cup
Echipa de baschet masculin Corona Brașov a încheiat fără victorie grupa C a FIBA Euro Cup, după ce a pierdut partida de pe teren propriu cu ciprioții de la AEK Larnaca, scor 83-90.
Articol de Adrian Susanu, 19 Noiembrie 2025, 21:21
Ultimul joc din sezonul european al brașovenilor a fost și cel mai reușit pentru trupa lui Florin Nini, care a avut trei sferturi bune in fața ciprioților. După 53-51 la pauza mare, oaspeții au făcut diferența în sfertul trei adjudecat cu 24-6, după un run de 15-1, în primele 5 minute. Deși brașovenii au strâns diferența pe finalul partidei AEK a închis meciul la plus 7.
Cei mai buni realizatorii de la Corona Brașov au fost Tyrell Johnson - 22 de puncte și 5 recuperări, respectiv Selim Fofana - 20 de puncte, 5 recuperări și Munis Tutu - 17 puncte și 8 recuperări.
În următorul meci brașovenii vor evolua în Liga Națională, sâmbătă de la 19.30 contra FC Argeș Basketball.
Citește și: Gabriel Borodi, noul manager al secției de handbal de la Corona Brașov












