Corona Brașov a pierdut meciul cinci al seriei din semifinale Erste Liga
Corona Brașov a pierdut meciul cinci al seriei din semifinale Erste Liga contra celor de la Hochei Club Gheorgheni scor 2 la 1.
![Corona Brașov a pierdut meciul cinci al seriei din semifinale Erste Liga](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F3%2F13%2F124365%2F1710502628-fd798ad6.jpg&w=960&h=540&c=1)
13 Martie 2023, 06:58
Corona Brașov a pierdut meciul cinci al seriei din semifinale Erste Liga contra celor de la Hochei Club Gheorgheni scor 2 la 1.
În Harghita gazdele au deschis repede scorul prin Christopher Bodo și s-au desprins la 2 la 0 în minutul 26, în superioritate, cu reușită lui Peter Vincze. Brașovenii au redus din diferență cu golul lui Chase Schaber în power-play, în minutul 35. Până la final gazdele au închis jocul și, chiar dacă brașovenii au forțat în final, nu l-au mai învins pe Rasmus Rinne.
De altfel, portarul finlandez a avut un nou meci consistent, blocând 38 de șuturi ale brașovenilor. Cu acest succes, harghitenii au preluat conducerea seriei cu 3 la 2 și mai au nevoie de un singur succes pentru calificarea în finală.
Brașovenii au șansa să trimită seria în meci decisiv marți, de la ora 18.30, când se va juca meciul 6 în Patinoarul Olimpic. Biletele pentru această partidă se vor pune în vânzare astăzi (luni) la ora 12.00.