Fosta săritoare cu schiurile Daniela Vasilica Toth, numită Cetățean de Onoare al municipiului Săcele
Distincția recompensează performanțele sale deosebite la Jocurile Olimpice și contribuția la promovarea sportului românesc pe plan internațional
Articol de Răzvan Ţirea, 27 Iunie 2026, 10:32
Daniela Vasilica Toth este noul Cetățean de Onoare al Municipiului Săcele. Fosta săritoare cu schiurile a primit distincția în cadrul ședinței Consiliului Local, în semn de recunoaștere pentru performanțele obținute în carieră. Sportiva este multiplă campioană națională și a reprezentat România la Cupa Mondială, la Campionate Mondiale și la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang și Milano-Cortina. Titlul recompensează contribuția sa la promovarea sportului românesc și a orașului Săcele pe plan internațional.













