Naţionala feminină de baschet, învinsă de echipa Spaniei în penultimul său meci din preliminariile FIBA EuroBasket 2023
Naţionala feminină de baschet a României a fost învinsă clar de echipa Spaniei, care s-a impus cu scorul de 75 - 32, joi seara, la Sfântu Gheorghe, în penultimul său meci din Grupa C a preliminariilor FIBA EuroBasket 2023.
![Naţionala feminină de baschet, învinsă de echipa Spaniei în penultimul său meci din preliminariile FIBA EuroBasket 2023](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F2%2F10%2F120815%2F1710502609-964c437c.jpg&w=960&h=540&c=1)
10 Februarie 2023, 09:41
Naţionala feminină de baschet a României a fost învinsă clar de echipa Spaniei, care s-a impus cu scorul de 75 - 32, joi seara, la Sfântu Gheorghe, în penultimul său meci din Grupa C a preliminariilor FIBA EuroBasket 2023.
Jucătoarele pregătite de Dan Calancea, antrenorul Olimpiei CSU Brașov, au înregistrat contraperformanţa de a înscrie doar 32 de puncte, lucru fără precedent în istoria echipei naţionale.
Alina Podar, cu 13 puncte, a fost cea mai bună realizatoare a României în meciul cu ibericele.
În clasament, Spania ocupă primul loc, cu 10 puncte, fiind calificată la turneul final, urmată de Ungaria, 8 puncte, Islanda, 6 puncte, România, 6 puncte.
Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 12 februarie, Ungaria - România şi Islanda – Spania.