Ascultă Radio România Brașov FM Live

Târg creativ cu super bunici, părinți și copii

Bunici, străbunici și pitici s-au reunit astăzi, pe strada Constantin Lacea din Brașov.

Târg creativ cu super bunici, părinți și copii
Foto: Radio România Brașov FM

Articol de Camelia Vlad, 13 Aprilie 2024, 18:43

Aceștia au luat parte la târgul creativ din cadrul programului „Super Bunici”.

Proiectul are drept scop ajutorarea seniorilor singuri din Brașov, prin organizarea mai multor ateliere de creație și socializare pentru vârstnici, dar și pentru copii și alți membri ai comunității.

Organizator, Ana Maria Gălețeanu, ne-a explicat:
”Oamenii au venit, ne-au vizitat. La târg au participat și cei care vin la atelierele de super bunici, deci inclusiv participanții, cursanții noștri, unii dintre ei sunt voluntari acum la târg. Au participat copiii împreună cu părinții, au venit nepoți cu bunici, au venit în perechi, care mai de care mai mai faine, oamenii care țin la proiectul nostru. Au fost chiar și oameni care nu știau despre super bunici și au fost curioși să afle, iar după ce au aflat au întrebat cu ce putem ajuta”.

Mai mulți artiști și artizani din Brașov au acceptat invitația de a organiza aceste ateliere, iar participanții, atât cei mici, cât și cei mari au fost mai mult decât încântați.

”Am avut un atelier. Am participat la desen. Foarte fain m-am simțit (alături de bunici n.r.). Mi-a plăcut cu ei”, ne-a mărturist Rareș, în vârstă de 8 ani.

”Mi s-a părut grozav pentru copii. Am o fetiță de 8 ani și una de 4 ani. Au participat la ateliere de desen, de pictură, de origami. Am particpat și eu cu ele. Mi se pare super frumoasă conexiunea aceasta dintre copii și adulți. Super sensibil. Mi-a plăcut mult!”, ne-a spus una dintre mămicile prezente la eveniment.

”E un mod de relaxare, de mult bine. Da, ne-am dori mai multe evenimente de acest fel în oraș”, a declarat una dintre bunicuțe.

Sumele strânse din vânzarea produselor și din donațiile oamenilor de bine vor da posibilitatea organizatorilor de a continua seria atelierelor creative și de socializare pentru seniorii din Brașov.

Târgul a început la ora 11.00 și se închide la ora 20.00

Nereguli la meciul de handbal dintre Corona și Râmnicu Vâlcea? FRH a trimis o citație clubului brașovean
Ştiri locale 22 Mai 2024, 12:22

Nereguli la meciul de handbal dintre Corona și Râmnicu Vâlcea? FRH a trimis o citație clubului brașovean

Meciul din ultima etapă a Ligii Florilor la handbal feminin, dintre Corona Brașov și SCM Râmnicu Vâlcea, a intrat în atenția...

Nereguli la meciul de handbal dintre Corona și Râmnicu Vâlcea? FRH a trimis o citație clubului brașovean
Micuțele gimnaste de ACS Carla Ritmic Gim Brașov, 20 de medalii la Sofia
Ştiri locale 21 Mai 2024, 17:36

Micuțele gimnaste de ACS Carla Ritmic Gim Brașov, 20 de medalii la Sofia

Au fost medalii de aur pentru Irina Iliescu, Viktoria Yarotska, Ioana Fifoiu, Miruna Popescu, cea care a primit și premiu...

Micuțele gimnaste de ACS Carla Ritmic Gim Brașov, 20 de medalii la Sofia
Sportivii secției de badminton de la Kids Tâmpa, medalii la un turneu din Croația
Ştiri locale 21 Mai 2024, 14:12

Sportivii secției de badminton de la Kids Tâmpa, medalii la un turneu din Croația

Trei sportivi de la secția de badminton de la Kids Tâmpa, pregătiți de Dan Stegaru, au participat la un puternic turneu de...

Sportivii secției de badminton de la Kids Tâmpa, medalii la un turneu din Croația
Olimpic Zărnești se pregătește de cele mai importante meciuri ale sezonului
Ştiri locale 21 Mai 2024, 10:50

Olimpic Zărnești se pregătește de cele mai importante meciuri ale sezonului

Brașovenii vor întâlni în dublă manșă câștigătoarea seriei a șasea, SCM Rm. Vâlcea.

Olimpic Zărnești se pregătește de cele mai importante meciuri ale sezonului
Schimbări majore la echipa de handbal feminin de la Corona Brașov
Ştiri locale 20 Mai 2024, 13:10

Schimbări majore la echipa de handbal feminin de la Corona Brașov

Corona Brașov a încheiat nesperat de bine sezonul 2023-2024 în Liga Națională de handbal feminin, pe locul 8 cu 32 de puncte.

Schimbări majore la echipa de handbal feminin de la Corona Brașov
Competiții de nivel mondial la lupte libere, în Sala Polivalentă
Ştiri locale 20 Mai 2024, 10:34

Competiții de nivel mondial la lupte libere, în Sala Polivalentă

În următoarea perioadă, Brașovul va organiza unele din cele mai importante competiții pe plan mondial, la lupte libere.

Competiții de nivel mondial la lupte libere, în Sala Polivalentă
SR Brașov câștigă derby-ul retrogradării cu Ciucaș Tărlungeni
Ştiri locale 20 Mai 2024, 09:36

SR Brașov câștigă derby-ul retrogradării cu Ciucaș Tărlungeni

În play-out-ul seriei a cincea din liga a treia de fotbal SR Brașov a câștigat cu scorul de 4-2 duelul cu Ciucaș Tărlungeni.

SR Brașov câștigă derby-ul retrogradării cu Ciucaș Tărlungeni
Olimpic Zărnești - SCM Râmnicu Vâlcea, în barajul pentru promovarea în liga a doua de fotbal
Ştiri locale 20 Mai 2024, 09:14

Olimpic Zărnești - SCM Râmnicu Vâlcea, în barajul pentru promovarea în liga a doua de fotbal

În weekend au avut loc ultimele meciuri din play-off-ul seriei a cincea din liga a treia la fotbal.

Olimpic Zărnești - SCM Râmnicu Vâlcea, în barajul pentru promovarea în liga a doua de fotbal

Ştiri din Muzică

Sophie and the Giants a lansat single-ul „Shut Up And Dance”
Știri din muzică 22 Mai 2024, 10:43

Sophie and the Giants a lansat single-ul „Shut Up And Dance”

Melodia ar putea deveni coloana sonoră a verii!

Sophie and the Giants a lansat single-ul „Shut Up And Dance”
Billie Eilish a lansat albumul „HIT ME HARD AND SOFT”
Știri din muzică 17 Mai 2024, 16:34

Billie Eilish a lansat albumul „HIT ME HARD AND SOFT”

Un album cu adevărat cinematografic, divers și coeziv, pe care Eilish îl consideră o „familie de cântece”, destinate în mod...

Billie Eilish a lansat albumul „HIT ME HARD AND SOFT”
Donează sânge și mergi la UNTOLD sau Neversea