Sabrera Sabina Martiş, medalie de argint la Campionatului European de Scrimă U23
Sabrera română Sabina Martiş a cucerit medalia de argint în cadrul Campionatului European de Scrimă U23 care se desfăşoară la Budapesta.
![Sabrera Sabina Martiş, medalie de argint la Campionatului European de Scrimă U23](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F5%2F26%2F138255%2F1710502706-2850712a.jpg&w=960&h=540&c=1)
26 Mai 2023, 09:40
Sabrera română Sabina Martiş a cucerit medalia de argint a probei feminine de sabie, în cadrul Campionatului European de Scrimă U23 care se desfăşoară la Budapesta.
Martiş a pierdut în finală, cu scorul de 8-15, în faţa unei sportive din Bulgaria, Yoana Ilieva.
Medalia cucerită de Sabina Martiş este cea de-a treia medalie obţinută de România la ediţia 2023 a Campionatului European de Scrimă U23 de la Budapesta, după aurul cucerit de Radu Niţu în proba masculină de sabie şi argintul obţinut tot la sabie masculin de către Alexandru Zmău.