„Furiosa: A Mad Max Saga” a avut premiera la Festivalul de Film de la Cannes
Aseară a avut loc premiera mondială a mult aşteptatului film al regizorului George Miller, „Furiosa: A Mad Max Saga”.
![„Furiosa: A Mad Max Saga” a avut premiera la Festivalul de Film de la Cannes](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F16%2F198891%2F1715847003cab421b6.jpg&w=960&h=540&c=1)
Articol de Theodora Ghiorghiu, 16 Mai 2024, 11:07
Actorul Chris Hemsworth a păşit pentru prima dată pe covorul roşu al Festivalului de Film de la Cannes alături de vedeta Anya Taylor-Joy.
Cel de-al cincilea film din saga „Mad Max” a fost lansat la 45 de ani după ce George Miller a introdus pentru prima dată publicul în universul său cinematografic distopic, scrie Agerpres.
Noua peliculă, prezentată în afara competiţiei de la Cannes, se concentrează pe originile personajului Furiosa, şoferiţa fără o mână care conduce un camion de mare tonaj, interpretată de Charlize Theron în precedentul film din această franciză, „Mad Max: Fury Road”, lansat în 2015.
De această dată, Furiosa este interpretată de Anya Taylor-Joy, care se luptă cu liderul bărbos al motocicliştilor războinici, Dementus, interpretat de Chris Hemsworth.
„Furiosa: A Mad Max Saga” va avea premiera internaţională pe 22 mai.