100 de ani de jandarmerie română la Braşov
La 100 de ani de când Jandarmeria Braşov a trecut sub comanda Regelui Ferdinand, jandarmii braşoveni au sărbătorit în Piaţa Unirii.
![100 de ani de jandarmerie română la Braşov](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F9%2F9%2F10895%2F1710501701-16e9acd6.jpg&w=960&h=540&c=1)
09 Septembrie 2019, 10:22
La 100 de ani de când Jandarmeria Braşov a trecut sub comanda Regelui Ferdinand, jandarmii braşoveni au sărbătorit în Piaţa Unirii. Braşovenii şi turişti prezenţi la festivităţi au putut admira uniformele pe care le-au purtat jandarmii de-a lungul timpului, de la 1850 şi până astăzi. La sărbătoarea jandarmilor ardeleni de la Braşov au fost prezenţi oaspeţi importanţi.
Alături de jandarmii bucureşteni, braşovenilor le-au fost aproape şi colegii lor sibieni şi covăsneni. Manifestările au debutat cu intonarea imnului naţional, după care a avut loc un ceremonial religios, iar, în încheiere, cel mai aşteptat moment de fiecare dată, defilarea jandarmilor. De la eveniment nu a lipsit prefectul judeţului, care le-a transmis un mesaj jandarmilor.
Ceremonia a durat aproape o oră iar, la final, jandarmii au oferit o retragere cu torţe, în aplauzele audienţei.