150.000 de lei de la PAID, pentru construcția căminului Școlii Profesionale Kronstadt
150.000 de lei va primi municipalitatea brașoveană, pentru cofinanțarea căminului Școlii Profesionale Germane Kronstadt.
![150.000 de lei de la PAID, pentru construcția căminului Școlii Profesionale Kronstadt](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F12%2F23%2F17545%2F1710501740-a5b5bc0f.jpg&w=960&h=540&c=1)
23 Decembrie 2019, 18:22
150.000 de lei va primi municipalitatea brașoveană, pentru cofinanțarea căminului Școlii Profesionale Germane Kronstadt.
Banii vin de la POOL-UL de Asigurare Impotriva Dezastrelor Naturale S.A. * (PAID), care dă, pentru al doilea an consecutiv, bani pentru un proiect al municipalității brașovene. Asta după ce, municipiul s-a clasat, din nou, pe primul loc din țară la plata asigurărilor obligatorii, peste 65% dintre proprietari având asigurare obligatorie a locuinței.
Municipalitatea speră ca la începutul anului viitor să lanseze licitația pentru construcția efectivă a căminului Kronstadt, iar în prima parte a anului să înceapă efectiv construcția.
Căminul ar urma să aibă 9 etaje și va avea o capacitate de 300 de locuri. Vor fi şi spaţii de cazare pentru profesori invitaţi, două săli multifuncţionale pentru studiu individual, întâlniri sau conferinţe.