6 elevi de la Colegiu Național "Andrei Șaguna" vor participa la un concurs internațional de fizică, la Paris
Elevii s-au calificat în competiție cu al doilea cel mai mare punctaj la nivel internațional.
![6 elevi de la Colegiu Național "Andrei Șaguna" vor participa la un concurs internațional de fizică, la Paris](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F4%2F20%2F131195%2F1710502665-30972b00.jpg&w=960&h=540&c=1)
20 Aprilie 2023, 11:16
6 elevi de la Colegiu Național „Andrei Șaguna” vor reprezenta Brașovul, în perioada 23-29 aprilie, la Paris, la etapa internațională a concursului universitar de fizică - International Physicist Tournament.
O competiție în care s-au calificat cu al doilea cel mai mare punctaj la nivel internațional.
Elevii vor fi însoțiți de 2 profesori, iar pentru deplasarea lor, municipalitatea va acorda aproape 24.000 de lei. Aleșii locali au aprobat sprijinul astăzi, în ședință de îndată, printr-un proiect de hotărâre.
„Solicitarea de ajutor din partea municipalității se referă la acoperirea costurilor de transport. E o cofinanțare, practic, pentru că ce ține de cazare și mese, sunt acoperite”, a spus primarul municipiului Brașov, Allen Coliban.
În competiție vor intra echipe din 15 țări, în total.