7 absenți la ultima probă a Evaluării Naționale
Ultima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și literatura maternă, a fost susținută, azi, de 374 de elevi, cei care învață în limbile minorităților naționale, respectiv germană sau maghiară.
![7 absenți la ultima probă a Evaluării Naționale](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F6%2F21%2F5865%2F1710501673-69681b59.jpg&w=960&h=540&c=1)
21 Iunie 2019, 14:49
Ultima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și literatura maternă, a fost susținută, azi, de 374 de elevi, cei care învață în limbile minorităților naționale, respectiv germană sau maghiară.
Proba s-a desfășurat fără incidente, dar au fost 7 elevi care au absentat, potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Brașov.
Primele rezultate ale testelor de la Evaluarea Națională vor fi comunicate marți, 25 iunie, până la ora 12:00, în centrele de examen. Contestațiile pot fi depuse în aceeași zi, în intervalul orar 14:00 - 20:00. Rezultatele finale vor fi afișate sâmbătă, 29 iunie.
Media generală obținută în cadrul Evaluării Naționale are o pondere de 80% în calculul mediei pe baza căreia se realizează admiterea în clasa a IX-a.