Absolvenți de Romana
A 11-a generație de copii care au învățat dansul Romana la Muzeul Casa Mureșenilor a absolvit cu succes cursul.
Articol de Sorin Ţîrcă, 10 Iunie 2026, 18:17
Elevi din clasa a III-a de la Colegiul Național Johannes Honterus din Brașov au oferit, marți, 9 iunie, și un dans în Salonul Mureșenilor, locul în care era creat acest dans în urmă cu aproape 180 de ani. Miercuri, 10 iunie, o a doua reprezentație, la Centrul Cultural Reduta, cu ocaia unui eveniment caritabil.
Organizatorul cursurilor, Cristina Seitz: „Tinerețea lor, entuziasmul și bucuria cu care fac o activitate diferită de tot ceea ce se întâmplă în cadrul școlii, nu potate decât să le aducă beneficii acestor copii. E ușor de lucrat cu ei în cele mai multe cazuri, prind foarte repede. Este o activitate benefică ambelor părți”.
Numărul celor care cunosc acest dans devine tot mai mare, iar primii absolvenți ai cursurilor organizate de muzeu sunt acum studenți.
Citește și: Oportunități pentru antreprenori













