Absolvenţii claselor a VIII-a au şase ore la dispoziţie pentru depunerea contestaţiilor
Absolvenţii claselor a VIII-a care sunt nemulțumiți de notele obținute la testele din cadrul Evaluării Naționale îşi pot depune contestațiile, astăzi, între orele 14.00 - 20.00.
![Absolvenţii claselor a VIII-a au şase ore la dispoziţie pentru depunerea contestaţiilor](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F6%2F25%2F6075%2F1710501676-0083c1ed.jpg&w=960&h=540&c=1)
25 Iunie 2019, 12:48
Absolvenţii claselor a VIII-a care sunt nemulțumiți de notele obținute la testele din cadrul Evaluării Naționale îşi pot depune contestațiile, astăzi, între orele 14.00 - 20.00.
Rezultatele finale, după corectarea contestațiilor, vor fi afișate sâmbătă, 29 iunie.
Media generală obținută în cadrul Evaluării Naționale are o pondere de 80% în calculul mediei pe baza căreia se realizează admiterea în clasa a IX-a.
Repartizarea computerizată va avea loc în 12 iunie, după ce, în perioada 3-7 iunie vor fi completate fișele cu opțiunile elevilor privind liceele și specializările.