Aplicație unică în țară pentru studenții Universității Transilvania
Cu ajutorul ei, tinerii pot accesa de pe telefoane informaţii precum orarul, planificarea cursurilor şi a examenelor, note şi chiar meniul de la cantină sau traseul către facultate.
![Aplicație unică în țară pentru studenții Universității Transilvania](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2020%2F9%2F29%2F42895%2F1710501917-606313af.jpg&w=960&h=540&c=1)
29 Septembrie 2020, 19:49
Studenții Universității Transilvania au la dispoziție, din acest an, o aplicație unică în țară. Cu ajutorul ei, tinerii pot accesa de pe telefoane informaţii precum orarul, planificarea cursurilor şi a examenelor, note şi chiar meniul de la cantină sau traseul către facultate. Sau pot să-și plătească taxele de cămin sau studii. În plus, și profesorii pot trimite notificări prin aplicație.
Aplicaţia a fost dezvoltată, anul trecut, de un grup de studenţi ai universităţii de la facultăţile de Inginerie electrică, Matematică-informatică şi Sociologie.
Majoritatea studenților au calculatoare și laptorpuri proprii pentru cursurile online. Pentru studenţii din familii fără posibilităţi financiare, există 800 de calculatoare şi 300 de laptop-uri, care ar putea fi repartizate acestora dacă este necesar, potrivit rectorului Abrudan. În plus, la dispoziția studenților vor fi și calculatoarele din Biblioteca Universității. Instituția a cumpărat și 5 servere, special pentru stocare.
Joi, la instituția de învățământ superior va fi deschis anul universitar, în scenariul hibrid. Adică vor fi cursuri online 100%, iar activitățile practice vor fi față în față.