Atenție în partea superioară a Masivului Postăvaru!
Sfaturi de la salvamontiști
![Atenție în partea superioară a Masivului Postăvaru!](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2022%2F12%2F31%2F116975%2F1710502551-4de04d65.jpg&w=960&h=540&c=1)
31 Decembrie 2022, 08:14
Atenție în partea superioară a Masivului Postăvaru.
⚠️ Potecile și pârtiile de schi, cele care sunt folosite în general de turiști pentru deplasare, sunt acoperite de un strat de gheață, care face deplasarea extrem de dificilă și periculoasă.
✅️ Turiștii neechipați, care urcă cu instalațiile de transport pe cablu, trebuie să rămână exclusiv în zona peroanelor superioare ale acestora.
✅️ Turiștii, care doresc să se plimbe în partea superioară a masivului, au nevoie de echipament adecvat, în special de încălțări care să le asigure aderența necesară în astfel de condiții și chiar și așa este recomandat să aibă o pereche de snowlinere (crampoane metalice atașate pe talpă) și o pereche de bețe pentru sprijin.
🚨 Aceste condiții au făcut ca astăzi două persoane să aibă nevoie de ajutorul nostru și să-și încheie concediul pe un pat de spital.
Foto: Salvamont Poiana Brașov