Biserică provizorie din lemn, în zona rezidențială Tractorul
Comisia de Circulație, din cadrul Primăriei Municipiului Brașov, a avizat, solicitarea Parohiei Ortodoxe Române pentru edificarea unei Biserici din lemn, fără fundație, în care să fie oficiate slujbe, până la construcția propriu-zisă a lăcașului de cult.
![Biserică provizorie din lemn, în zona rezidențială Tractorul](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2019%2F10%2F22%2F14405%2F1710501723-cc8861c1.jpg&w=960&h=540&c=1)
22 Octombrie 2019, 12:08
Comisia de Circulație, din cadrul Primăriei Municipiului Brașov, a avizat, solicitarea Parohiei Ortodoxe Române pentru edificarea unei Biserici din lemn, fără fundație, în care să fie oficiate slujbe, până la construcția propriu-zisă a lăcașului de cult.
Viitoarea Biserică din lemn ar urma să fie construită pe un teren donat, pe strada Ioan Ursu, în noua zonă rezidențială a cartierului Tractorul.
Potrivit reprezentanților municipalității, condițiile pentru această solicitare au fost îndeplinite, respectiv există loc pentru parcări și acces la drum. Totuși, în Certificatul de Urbanism, solicitantului i s-a cerut să obțină acordul tuturor vecinilor pentru această construcție.
Construirea unei biserici în Tractorul Nou a fost anunțată de mai multă vreme și încă de când au auzit de un astfel de proiect, au fost locuitori în zonă care s-au opus.