Brașovul i-a omagiat, astăzi, pe foștii deținuți politic din perioada 1944-1989
Brașovul i-a omagiat, astăzi, pe foștii deținuți politic din perioada 1944-1989.
![Brașovul i-a omagiat, astăzi, pe foștii deținuți politic din perioada 1944-1989](https://www.radiobrasovfm.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radiobrasovfm.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F3%2F10%2F124025%2F1710502626-e1706dd5.jpg&w=960&h=540&c=1)
10 Martie 2023, 15:09
Brașovul i-a omagiat, astăzi, pe foștii deținuți politic din perioada 1944-1989.
Câteva zeci de brașoveni s-au alăturat reprezentanților autorităților și s-au strâns la monumentul de lângă Teatrul Dramatic, unde ceremonialul a debutat cu o slujbă religioasă și s-a încheiat cu depunerea de coroane.
Prefectul județului, Cătălin Văsii:
O coroană de flori a depus și primarul Allen Coliban:
După ceremonialul obișnuit de la monumentul luptătorilor anticomuniști, la ora 14:00, la cinematograful Astra a avut loc proiecția în premieră brașoveană a episodului „Octav Bjoza - Garda Tineretului Român“ din seria „Memorialul durerii”, Caractere, Personalități emblematice ale detenției politice.